MENU
klinika

Dorëheqja

Xhafaj i ‘mbyll’ gojën opozitës: Ika me vullnetin tim

27.10.2018 - 11:41

Ish-ministri Fatmir Xhafaj ka reaguar pas dorëheqjes së dorëzuar kryeministrit Edi Rama. Xhafaj ka treguar se çfarë ka ndodhur që mori këtë vendim të papritur. Ai thotë se dorëheqja ka ardhur me vullnetin e tij të plotë.

Një pjesë të rëndësishme të mesazhit të tij e zënë falenderimet, fillimisht për kryeministrin Edi Rama, e më pas për stafin e tij, familjen dhe mbështetësit.

Dorëheqja e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj u bë e ditur mëngjesin e sotëm nga kryeministri Edi Rama në një postim në Twitter, ku njëkohësisht Rama prezantonte dhe pasuesin që do të drejtojë kë dikaster shumë të përfolur. Bëhet fjalë për gjeneral Sandër Lleshin, që deri tani mbante detyrën e këshilltarit të Kryeministrit Rama.

MESAZHI I XHAFAJT

“Pas më shumë se 1 viti në krye të Ministrisë së Brendshme, me vullnetin tim, i kam paraqitur Kryeministrit Edi Rama dorëheqjen time si Ministër i Brendshëm, duke e falënderuar për besimin e dhënë me emërimin në këtë detyrë të rëndësishme.

Erdha në këtë detyrë për një mision të vështirë, shërbeva me pasion, me modesti dhe me devotshmëri në shërbim të shtetit, të ligjit dhe të qytetarëve.

Sfidat kanë qenë tepër të mëdha, por jam krenar se në krye të një ekipi me integritet e përkushtim në Ministrinë e Brendshme dhe Policinë e Shtetit, kemi mundur të arrijmë suksese shumë të rëndësishme në forcimin e rendit dhe sigurisë në vend, disa prej tyre të konsideruara të pamundura për vite të tëra.

Falënderoj të gjithë ekipin, kolegët, miqtë e mi dhe veçanërisht familjen time, si dhe të gjithë ata që më vlerësuan, besuan dhe më mbështetën gjatë gjithë kësaj periudhe.

Vlerësim dhe mirënjohje nga zemra për të gjithë ata gra dhe burra në uniformë, për gjithçka bënë gjatë kësaj periudhe në luftë me krimin dhe paligjshmërinë.

Një falënderim i veçantë edhe për partnerët vendas dhe ata të huaj, agjencitë ligj zbatuese vendase e ndërkombëtare, mbështetja e të cilëve ka qenë një inkurajim shumë i rëndësishëm”, shprehet Xhafaj.