MENU
klinika

Qyteti i festave

30.11.2018 - 09:00

Rajoni juglindor dhe Korça si qëndër e tij njihen tashmë për frekuentimin nga pushuesit e shumtë. Turistë vendas e të huaj, e preferojnë Korçën e rrethinat e saj për të pushuar në fundjavë dhe në raste festash.

Një numër të madh vizitorësh ka patur qyteti edhe me rastin e festave kombëtare të 28-29 nëntorit. Lokalet e ndryshme janë gjallëruar prej vizitorëve nga Tirana e të ardhur prej qyteteve të tjera.

Festimet për 28-29 nëntorin kanë zgjatur deri pas mesnate në lokalet e pazarit apo edhe në bujtinat dhe tavernat e ndryshme si në Korçë edhe në fshatrat turistikë të Voskopojës, Boboshticës e Dardhës.

Ajo që bie në sy, është tendenca e pushuesve për akomodim dhe zgjedhje të bujtinave më shumë se hotelet.
Turistët preferojnë më shumë traditat, përfshi ambjentet familjare që gjejnë në bujtina, gatimet tradicionale dhe muzikën korçare.

Ndoshta kjo e fundit me serenatat dhe interpretimet në kitara dhe mandolina duket të jetë më e pranishme në argëtimin e pushuesve gjatë qëndrimit në Korçë.

Inisiativa e bashkisë për të zhvilluar turizmin gjithë vjetor nëpërmjet aktiviteteve të vazhdueshme dhe Korça si qytet ku festohet po tërheqin gjithnjë e më shumë vizitorë.

Ndërsa festat e fundvitit, Krishtlindja dhe Viti I Ri janë në prag, mësohet se pjesa më e madhe e bujtinave dhe hoteleve si në Korçë edhe në fshatrat turistike janë prenotuar prej kohësh nga pushuesit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Katedralja "Ringjallja e Krishtit"

“Në zemër të Krishtit” në Korçë


I afrohet dhe e qëllon me 4 plumba, më pas vret veten

Si ndodhi krimi i dyfishtë në Korçë?

Kush do ta drejtojë institucionin e sigurisë së lartë

Emërohet kreu i ri i burgut të Drenovës