MENU
klinika

Kërcënimet

Pentagoni ‘braktis’ Afrikën, synon Kinën dhe Rusinë

16.11.2018 - 09:28

Ushtria amerikane do të tërheqë qindra trupa të përqendruar në operacionet kundër terrorizmit në Afrikë gjatë viteve të ardhshme, për të mbështetur përqendrimin më të madh të Pentagonit në kundërshtimin e kërcënimeve nga Kina dhe Rusia, tha një zyrtar i SHBA.

Më parë këtë vit, ushtria amerikane sulmoi Kinën dhe Rusinë në qendër të një strategjie të re mbrojtëse kombëtare, shenja e fundit e ndryshimit të prioriteteve pas më shumë se një dekade e gjysmë duke u fokusuar në luftën kundër militantëve islamikë.

“Reduktimi i personelit ushtarak parashikohet të jetë më pak se 10 për qind e 7,200 forcave të përgjithshme ushtarake dhe do të zhvillohet gjatë disa viteve të ardhshme”, tha për Reuters, komandant Candice Tresch, një zëdhënëse e Pentagonit.

Tresch tha se shkurtimet do të prekin aktivitetet kundërt organizatave ekstremiste të dhunshme në vende si Somalia, Xhibuti dhe Libia, ndërsa në pjesë të tjera të rajonit, duke përfshirë Afrikën Perëndimore, theksi do të zhvendoset nga “ndihma taktike, në këshillim, ndihmë, ndërlidhje dhe shkëmbim të inteligjencës”.

Një zyrtar i SHBA, duke folur në kushte anonimiteti, tha se reduktimi i trupave do të kishte gjasa të ndodhte gjatë tre vjetëve të ardhshme dhe mund të përfshinte vende si Kenia, Kameruni dhe Mali.

Roli ushtarak i Shteteve të Bashkuara në kontinentin afrikan ka marrë një vëmendje më të madhe pas një sulmi vitin e kaluar në Niger, kryer nga një shoqatë lokale e Shtetit Islamik, në të cilin u vranë katër ushtarë amerikanë.

Veprimi i Pentagonit vjen kur Kina dhe Rusia kërkojnë të rrisin ndikimin e tyre në Afrikë. Gjatë Luftës së Ftohtë, Bashkimi Sovjetik krijoi lidhje të ngushta ushtarake dhe diplomatike me shumë vende afrikane. Rusia tani po përpiqet të ringjallë disa nga marrëdhëniet që u ndërprenë pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përplasja pas arrestimit të pastorit

Pesë shpjegime mbi krizën mes Uashingtonit dhe Ankarasë

Dossier/Nga The New Yorker

Lufta hibride SHBA-Rusi