MENU
klinika

Muralet më të famshme

Kur yjet e sportit kthehen në vepra arti

20.12.2018 - 17:35

Në shumë metropole të botës janë vizatuar e pikturuar shumë figura, mes tyre, edhe shumë sportistë ose dhe njerëz të ndryshëm të lidhur me botën e sportit, të cilët kanë lënë gjurmë në punën që e kanë bërë, duke i inspiruar edhe të tjerët.

Artistë të ndryshëm nëpër qytete të ndryshme të botës i kanë nderuar sportistët si Lionel Messi, Usain Bolt e Mohammad Ali, përmes pikturimit të muraleve të tyre, të cilat tani mund t’i shijojnë kushdo që kalon nëpër ato rrugë.

Janë shumë portrete apo karikatura të ndryshme, por më poshtë po pasqyrojmë disa nga muralet më të mira të pikturuara për njerëzit nga bota e sportit:

Lionel Messi dhe Maradona në Buenos Aires (Futbollistë)

Mohammad Ali në Paris (Boksier)

Usain Bolt në Londër (Atlet)

Neymar në Miami (Futbollist)

Jurgen Klopp në Liverpool (Trajner)

LeBron James në Los Angeles (Basketbollist)

Leicester City në Leicester (Ekip futbolli)

Ronda Rousey në Los Angeles (Arte Marciale Mikse)

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN