MENU
klinika

Detajet

“Habilaj”/ Dosja shkon në Gjykatë, dy letër porosi mbajnë peng ‘Tahirin’

07.01.2019 - 12:29

Prokuroria ka mbyllur hetimet dhe bën gati dosjen për 9 të pandehurit e dosjes ‘Habilaj’. Prokurorët e dosjes kanë ngritur akuza ndaj të pandehurve për trafik të lëndëve narkotike, krijim të grupit të strukturuar kriminal.

Në dosjen e prokurorisë thuhet se këta persona kanë bashkëpunuar me ish-zyrtarë të lartë të policisë, si Jaeld Çela, Gjergji Kohila e Sokol Bode si edhe ish-ministrin e brendshëm Saimir Tahiri.

Mësohet se Prokuroria është në pritje të dy letërporosive për ish-ministrin e brendshëm, Saimir Tahiri.

Afati i hetimeve për Tahirin skadon më 17 janar dhe ai nuk është pjesë e kësaj kërkese që prokuroria i ka depozituar Gjykatës.

Zyrtarisht hetimet për Tahirin janë veçuar dhe do jetë data 17 janar nëse do kemi një akuza zyrtare ndaj tij. Megjithatë, ndaj Tahirit nuk do ketë akuzë për grup të strukturuar kriminal dhe as për trafik droge drejt Italisë, por vetëm për shpërdorim detyre.

Prokuroria: Do të vazhdojë thirrja e personave të tjerë

Thellohet hetimi për çiftin Meta-Kryemadhi

2 të larguar në javën e parë pas vendimit për vulën

Basha mbetet me vetëm 8 deputetë!

Nën hetim së bashku me bashkëshorten për pasurinë

Meta sulmon sërish Dumanin: SPAK, parti e paligjshme prokurorësh

Ekspertët: Investimet s’kanë lidhje me hetimin e zyrtarëve

SPAK ‘tremb’ blerësit e pronave