MENU
klinika

Detajet

Haradinajt i refuzohet viza amerikane

15.01.2019 - 09:43

Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj i është refuzuar viza amerikane‘, kështu shruan Al Jazeera e Ballkanit.

Përmes një artikull kjo media shkruan se arsyeja pse i është refuzuar viza është taks e vendossur ndaj Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës.

Kryeministri nuk mori një vizë amerikane, kështu që ai nuk është në gjendje të marrë pjesë në punimet e një konference mbi Ballkanin në fillim të shkurtit“, shkruan Al Jazeera.

Haradinaj duhej të merrte pjesë në këtë konferencë, dhe mungesa e tij u konfirmua nga një nga organizatorët.

Gjatë ditës së djeshme kryeministri i Kosovës bëri me dije se Qeveria e Kosovës është e gatshme të pezullojë përkohësisht taksat mbi mallrat nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina vetëm ne një kuht.

Haradinaj tha se ky vendim mund tëë vinte vetëm pas një garancie ndërkombëtare për nënshkrimin e një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë, që do të rezultojë në njohjen e Kosovës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN