MENU
klinika

Befasi

Çmimet “Oscars”, triumfon filmi “Green Book”

25.02.2019 - 08:58

Ceremonia e 91-të e çmimeve të Akademisë së Arteve të Filmit dhe Shkencës është mbajtur në teatrin “Dolby” në Hollywood, ku filmi më i mirë është zgjedhur “Green Book”, duke mposhtur rivalitetin e madh. Gjatë të gjithë ceremonisë kishte emocione të shumta dhe gara ishte shumë e ngushtë.

Por filmi që rrëmbeu më shumë trofe ishte “Bohemian Rhapsody”, me 4 statueta. Aktorja britanike Olivia Colman u shpall aktorja më e mirë për rolin e saj në “The Favourite” dhe Rami Malek mori çmimin e aktorit më të mirë për rolin në Bohemian Rhapsody. “Green Book” fitoi gjithsej tre trofe, përfshirë ‘Best picture”, që pritej ta merrte “Roma”.

Rhapsody Bohemian fitoi më shumë çmime, në total katër, ndërsa “Roma” dhe “Black Panther” fituan tre çmime secila. Ylli i ri i Hollivudit, e cila filloi si një ndihmëse në emisionin televiziv “Peep Show”, u shokua kur emri i saj u thirr.

Glenn Close kishte qenë kandidate e fortë për rolin e saj në “The wife”, dhe tani ka rekordin e padiskutueshëm të shtatë nominimeve pa një fitore.

Duke mbajtur lotët në skenë, Colman tha: “Është vërtet mjaft tensionuese, kjo është tronditëse. Kam një Oskar!

Lista e plotë me fituesit

Best Picture
Green Book

Best Leading Actor
Rami Malek, Bohemian Rhapsody

Best Leading Actress
Olivia Colman, The Favourite

Best Supporting Actor
Mahershala Ali, Green Book

Best Supporting Actress
Regina King, If Beale Street Could Talk

Best Director
Alfonso Cuaron, Roma

Best Costume Design
Black Panther

Best Sound Mixing
Bohemian Rhapsody

Best Sound Editing
Bohemian Rhapsody

Best Animated Short
Bao

Best Live Action Short
Skin

Best Original Score
Black Panther

Best Film Editing
Bohemian Rhapsody

Best Original Song
Shallow, A Star Is Born

Best Adapted Screenplay
BlacKkKlansman

Best Original Screenplay
Green Book

Best Foreign Language Film
Roma

Best Documentary (Short)
Period. End of Sentence

Best Documentary Feature
Free Solo

Best Production Design
Black Panther

Cinematography
Roma

Best Visual Effects
First Man

Best Make-Up and Hairstyling
Vice

Best Animated Feature Film
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Modeli shqiptar pëson paralizë faciale

“Më mori buzëqeshjen brenda natës”!

Fëmija i tij i parë vjen në fund të verës

Ed Sheeran së shpejti baba

Këngëtarja e njohur “masakrohet” në rrjet

Po fsheh prejardhjen shqiptare, duke u hequr si afro-amerikane