MENU
klinika

Detajet

Elbasani proteston: Kundër betonizimit të parkut ‘Rinia’

03.02.2019 - 12:16

Betonizimi i Parkut Rinia të qytetit të Elbasanit ka revoltuar opozitën dhe qytetarë të shumtë që janë ngritur në protestë.

Protestuesit nga Parku Rinia ku u mblodhën fillimisht kanë marshuar përgjatë bulevardit kryesor “Aqif Pasha”. Protesta sipas Grupit të Deputetëve të PD për Elbasanin Edmond Spaho, Endri Hasa dhe Luçiano Boçi si dhe Ervin Minarollit sekretar për burimet njerëzore në PD është e drejtuar dhe e promovuar nga qytetarët vetë dhe të zgjedhurit në Parlamentin e Shqipërisë.

Pjesmarrët në këtë protestë janë pjesëmarrës të zakonshëm të ardhur me vullnet të lirë e shpirt revolte ndaj mijëra padrejtësive që iu janë bërë atyre nga qeveria aktuale, sipas PD.

kolana e librave

Në këtë protestë sipas drejtuesve të degës së PD Elbasan ishte thirrur çdo qytetar, pavarësisht bindjeve politike, por që e ndjen se brenda tij ka pakënaqësinë, zhgënjimin, zemërimin por dhe dëshirën për të ndërtuar shpresën dhe të ardhmen për veten familjen e qytetin.

Kjo protestë sipas të djathtës elbasanase, nuk është aleancë politike por aleancë qytetare. Deputetët e PD kanë theksuar se në protestë kishte masivisht të djathtë, por edhe militantë të PS të cilët që ishin bërë pjesë e marshimit kundër papunësisë, varfërisë, krimit, pasigurisë, zhgënjimit, përçmimit që Qeveria Rama ia ka bërë peshqesh me votën e tyre Elbasanit, këto gjashtë vite arrogance të pashembullt.

Në protestë me elbasanasit ishin bashkuar edhe ambjentalistë. Ajo u mbyll me marshimin në bulevard deri në sheshin midis bashkisë, prefekturës dhe këshillit të qarkut Elbasan.

Alarmi, çfarë po i rrit vdekjet te burrat nën 50-vjeç

Nga Berati në Shkodër, ja ‘qytetet me zemër më të dobët’

Infektohet pronari i një biznesi të vogël

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Librazhd

Banda e grabitësve godet sërish

As pandemia nuk i ndal vjedhjet në Elbasan!

4 “të fortët” që iu kërkon deklarimin e pasurisë

OFL-ja zbarkon në Elbasan