MENU
klinika

Rikthehen kujtimet e vitit 1985

Gjermanët të frikësuar nga një garë e re armësh…

01.02.2019 - 15:56

Tridhjetë vjet më parë, armët bërthamore amerikane u nxorrën jashtë Gjermanisë. Por me Presidentin Donald Trump që kërcënon të largohet nga traktati i INF, një garë e re e armëve mund të nisë. Aktivistët në Gjermani janë shumë të shqetësuar.

Një shtresë e hollë e dëborës mbulon qytetin e Heilbronn. Në vitin 1985, kjo zonë në jugperëndim të Gjermanisë ishte një zonë e sigurisë së lartë nën kontrollin e Ushtrisë Amerikane.

Në atë kohë, Larry Nichols shërbeu si një ndihmës i SHBA, i ngarkuar me raketat bërthamore Pershing 2 të mesme. Ai urdhërohej që ekzistenca e tyre të mbetej sekret.

“Ishte e pabesueshme që njerëzit e Heilbronn nuk dinin asgjë për këto armë dhe frikësohesha duke e ditur se çfarë ndodhte këtu”, kujton Nichols. Dhe pastaj, më 11 janar 1985, një aksident ndodhi në bazën amerikane që ndryshoi gjithçka.

Nichols, bashkë me shokët e tij po punonin me një nga raketat kur pati një shpërthim. Tre ushtarë vdiqën në aksident dhe 16 u plagosën. Nicholskujton “E gjithë bota u alarmua!” Deri kur ndodhi aksidenti fatal, shumica e njerëzve në Heilbronn nuk e kishin idenë se armët bërthamore amerikane ishin vendosur aty afër.

Alfred dhe Susanne Huber, megjithatë, thonë se dinin se raketat ishin në vend para kësaj dite fatale. Në atë kohë, ata ishin aktivë në lëvizjen paqësore dhe kishin protestuar kundër armëve bërthamore të stacionuara në Gjermani në mitingje në Heilbronn dhe protesta të mëdha në kryeqytetin perëndimor të Gjermanisë, Bon.

Dhe tani që çështja është kthyer në lajme, Susanne thotë se është thellësisht e shqetësuar nga rreziku i mundshëm i një gare të armëve të re.

Konrad Wanner i Këshillit të Paqes të Heilbronn thotë se aksidenti shënoi një pikë kthese, duke e krahasuar me fatkeqësinë e vitit 2011 të Fukushima Daiichi të centralit bërthamor.

Në të vërtetë, Nichols beson se ngjarjet kanë rëndësi të madhe politike dhe shënuan “fillimin e fundit të Luftës së Ftohtë”. Në të vërtetë, vetëm dy vjet më vonë në dhjetor 1987, Presidenti i SHBA Ronald Reagan dhe udhëheqësi sovjetik Mikhail Gorbaçov nënshkruan traktatin e Forcave të Mesme Bërthamore (INF), duke rënë dakord të eliminojnë raketat e ndërmjetme dhe raketat me rreze të shkurtër. Në vitin 1988, të gjitha raketat e stacionuara pranë Heilbronn u hoqën.

Administrata Trump pritet të njoftojë në ditët në vijim se do të largohet nga traktati INF. Trump ka akuzuar Rusinë se ka shkelur traktatin duke zhvilluar raketa të reja të nisura me një rreze më të madhe se 500 kilometra.

Shumë në Gjermani tani kanë frikë nga një garë e re armësh, por duket se do të jenë gati në çdo kohë për të kundërshtuar.