MENU
klinika

Aktivitet kulturor

Poetja shqiptare fituese e Çmimit “Pena e Flakës”

01.02.2019 - 15:26

Në Kosovë është organizuar një konkurs i rëndësishëm për artistët, aktiviteti letrar që organizohet në kuadër të Manifestimi kulturor mbarëkombëtar “Flaka e Janarit 2019’’ në Gjilan. Ky organizim letrar u mbajt në hapësirat e bibliotekës “Fan S. Noli” të këtij qyteti.

Në aktivitetin ‘’Ora e Madhe Letrare’’, konkurruan në zhanrin e poezisë për çmimin “Pena e Flakës”, por edhe rezultatet e Konkursit anonim letrar për poezi e tregim të shkurtër.

Në emër të kryetarit të Komunës, Lutfi Haziri përshëndeti drejtoresha e Drejtorisë për Kulturë Rini e Sport e cila uroi mirëseardhjen e të gjithë të pranishmëve dhe  të ftuarve nga të gjitha  trevat shqiptare.

Prurjet kanë qenë të mëdhaja por edhe përzgjedhja është bërë cilësore për këtë event.

Për vlerësimet e konkurruesve votonin vetë  poetët konkurrues. Një vlerësim me dy raunde që çoi në fitimin e këtij konkursi të poetes Rozafa Shpuza.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN