MENU
klinika

Mpiksja e gjakut

Si të parandaloni trombozën e thellë të venave?

20.02.2019 - 16:11

Shumë gjëra mund të shkaktojnë dhimbje dhe ënjtje në këmbë. Por nëse simptomat tuaja vijnë nga një koagulim (mpiksje) gjaku i thellë në këmbë, mund të jetë e rrezikshme.

Mpiksjet e gjakut mund të ndodhin tek të gjithë, në çdo kohë. Por disa njerëz janë në rrezik të shtuar. Marrja e ilaceve për të zvogëluar shanset për të krijuar një koagulim gjaku në vena mund t’ju ndihmojë të shmangni probleme potencialisht serioze.

Mpiksjet e gjakut mund të shfaqen kudo në trup. Ato zhvillohen kur gjaku grumbullohet së bashku. Kur një koagulim zë një venë të tërë në trup, quhet trombozë e thellë në venë. Mungesa e gjakut në venë zakonisht ndodh në pjesën e poshtme të këmbës ose të kofshës.

Tromboza e thellë në venë ka simptoma klasike – për shembull ënjtje, dhimbje, ngrohtësi dhe skuqje në këmbë. Por rreth 30-40% të rasteve kalojnë pa u vënë re, pasi nuk kanë simptoma tipike. Në fakt, disa njerëz nuk e kuptojnë se kanë një koagulim të thellë të venës derisa kjo të shkaktojë një gjendje më serioze.

goditje ne zemer-konica.al

Mpiksjet e thella të venave, sidomos ato në kofshë mund të crregullojnë qarkullimin e gjakut.

Nëse mpiksje ndodhet në një arterie në mushkëri, ajo mund të bllokojë rrjedhën e gjakut dhe të çojë në një gjendje ndonjëherë vdekjeprurëse të quajtur embolizëm pulmonar. Ky çrregullim mund të dëmtojë mushkëritë dhe të reduktojë nivelet e oksigjenit në gjak, gjë që mund të dëmtojë edhe organet e tjera.

Shkaqet:

Disa njerëz janë më në rrezik për trombozë të thellë se të tjerët. Zakonisht njerëzit që zhvillojnë trombozë të thellë të venave kanë një nivel të trombofilisë, e cila është një gjendje që mpiksja e gjakut ndodh shumë shpejt ose lehtësisht.

Një mpiksje e gjakut është zakonisht shenjë e parë e një gjendje jo të mirë shëndetësore.

Në këto raste, mënyra e jetesës mund të kontribuojë në formimin e koagulimit të gjakut – nëse nuk lëvizni mjaftueshëm, për shembull.

Rreziku është më i lartë nëse kohët e fundit keni bërë një operacion ose keni thyer një kockë, nëse jeni të sëmurë dhe në shtrat për një kohë të gjatë, ose nëse jeni duke udhëtuar për një kohë të gjatë (si gjatë udhëtimeve të gjata me makinë ose aeroplan).

Sëmundjet ose kushtet e tjera gjithashtu mund të rrisin shanset për një mpiksje gjaku. Këto përfshijnë një goditje, paralizë (një paaftësi për të lëvizur), sëmundje kronike të zemrës, presion të lartë të gjakut, procedurë kirurgjikale ose trajtim kohët e fundit për kancer. Gratë që marrin tableta të terapisë hormonale ose pilula të kontrollit të lindjes, janë shtatzënë ose brenda 6 javëve të para pas lindjes janë gjithashtu në rrezik më të lartë.

goditja ne tru-konica.al

Tromboza e thellë e venë mund të ndodhë në çdo moshë.

Ju mund të bëni disa hapa të thjeshtë për të ulur shanset për një mpiksje gjaku. Ushtroni muskujt e këmbëve nëse rrini ulur për një kohë të gjatë gjatë udhëtimit. Dilni nga shtrati dhe lëvizni sa më shpejt që të jeni në gjendje pas operacionit. Sa më aktiv të jeni, aq më shumë rritet shansi për të shmangur një mpiksje gjaku. Merrni ndonjë ilaç që mjeku ju rekomandon për të parandaluar mpiksjen pas një operacioni.

Një diagnozë e menjëhershme dhe trajtim i duhur mund të ndihmojë në parandalimin e ndërlikimeve të mpiksjes së gjakut. Shkoni menjëherë tek mjeku nëse keni ndonjë shenjë ose simptomë të trombozës së thellë në venë ose embolizëm pulmonar

Një provë fizike dhe analiza të tjera mund të ndihmojnë mjekët të përcaktojnë nëse keni një mpiksje gjaku.

Trajtimi:

Ka shumë mënyra për të trajtuar trombozën e thellë në vena. Terapitë kanë për qëllim ndalimin e mpiksjes së gjakut, për të parandaluar që koagulimi shkojë deri në mushkëri, ose të zvogëlojë mundësinë për të pasur një tjetër mpiksje gjaku.

Shkencëtarët vazhdojnë të hulumtojnë për ilaçe të reja dhe mundësi më të mira trajtimi.