MENU
klinika

Testet dhe trajtimi

Të lodhur, dhe pa energji? Zbuloni çfarë e shkakton këtë gjendje!

02.02.2019 - 15:15

Lodhja është një ndjenjë e pafuqisë, dobësisë ose mungesës së energjisë.

Lodhja është ndryshe nga përgjumja . Lodhja është një mungesë energjie dhe motivimi.

Lodhja mund të jetë një përgjigje normale dhe e rëndësishme për aktivitetin fizik, stresin emocional, mërzinë ose mungesën e gjumit. Lodhja është një simptomë e zakonshme dhe zakonisht nuk është për shkak të një sëmundjeje të rëndë. Por kjo mund të jetë një shenjë e një gjendjeje mendore ose fizike më serioze. Kur lodhja nuk lehtësohet nga gjumi i mjaftueshëm, ushqimi i mirë ose mjedisi pa stres, duhet të vlerësohet nga një mjek.

te lodhur pa energji-konica.al

Shkaqet:

Ka shumë shkaqe të mundshme të lodhjes, duke përfshirë:

-Anemia;

-Depresioni ose hidhërimi;

-Mungesa e hekurit;

-Medikamente, të tilla si qetësues ose antidepresantë;

-Dhimbje të vazhdueshme;

-Çrregullime të gjumit të tilla si pagjumësia, apnea obstruktive e gjumit;

-Gjëndër tiroide që është joaktive ose tepër aktive;

-Përdorimi i alkoolit ose i drogave, të tilla si kokaina ose narkotikët, sidomos me përdorim të rregullt;

Lodhja mund të ndodhë edhe me këto sëmundje:

-Sëmundja Addison (një çrregullim që ndodh kur gjëndrat e veshkave nuk prodhojnë hormone të mjaftueshme);

-Anoreksi ose çrregullime të tjera të ngrënies;

-Artriti, duke përfshirë artrit reumatoid;

-Sëmundje autoimune;

-Kancer;

-Infrakt;

-Diabet;

te lodhur pa energji-konica.al

Infeksioni, veçanërisht ai që merr kohë të gjatë për t’u shëruar ose trajtuar, të tilla si infeksioni i muskujve të zemrës ose valvulave , infeksione parazitare, hepatiti, HIV / AIDS, tuberkulozi dhe mononukleoza.

-Sëmundja e veshkave;

-Sëmundje mëlçie;

-Kequshqimi;

Disa ilaçe mund të shkaktojnë edhe përgjumje ose lodhje, duke përfshirë antihistaminat për alergji, ilaçe të presionit të gjakut, pilula gjumi, steroide dhe diuretikë (pilula shkarkimi).

Sindroma e lodhjes kronike (CFS) është një gjendje në të cilën simptomat e lodhjes vazhdojnë për të paktën 6 muaj dhe nuk largohen me pushim. Lodhja mund të përkeqësohet me aktivitet fizik ose me stres mendor. Është diagnostikuar në bazë të pranisë së një grupi të caktuar të simptomave dhe pasi të gjitha shkaqet e tjera të mundshme të lodhjes janë përjashtuar.

-Kujdesi në shtëpi

-Këtu janë disa këshilla për zvogëlimin e lodhjes:

-Flini mjaftueshëm gjumë çdo natë.

-Sigurohuni që dieta të jetë e shëndetshme dhe e balancuar dhe të pini shumë ujë gjatë gjithë ditës.

-Ushtrohuni rregullisht.

-Mësoni mënyra më të mira për t’u çlodhur. Provoni yoga ose meditim.

-Ndryshoni ose pakësoni stresin, nëse është e mundur.

-Merrni një multivitamin. Bisedoni me mjekun për atë që është më e mira për ju.

-Shmangni alkoolin, nikotinën dhe përdorimin e drogës.

Nëse keni dhimbje afatgjate ose depresion, trajtimi shpesh ndihmon lodhjen. Jini të vetëdijshëm se disa ilaçe kundër depresionit mund të shkaktojnë ose të përkeqësojnë lodhjen.

Stimuluesit (duke përfshirë edhe kafeinën ) nuk janë trajtime efektive për lodhje. Ato mund ta bëjnë problemin më keq kur të ndalen. Qetësuesit gjithashtu tentojnë të përkeqësojnë lodhjen.

Kontaktoni menjëherë me mjekun nëse keni ndonjë nga të mëposhtmet:

-Konfuzion ose marramendja;

-Shikim i turbullt;

-Pak ose aspak urinë, ose ënjtje të gjymtyrëve dhe shtim në peshë;

-Mendime për të dëmtuar veten ose për të kryer vetëvrasje;

-Dobësi të pashpjegueshme ose lodhje, veçanërisht nëse keni ethe ose humbje të padëshiruara në peshë;

-Kapsllëku, lëkura e thatë ose kur nuk mund ta toleroni të ftohtin;

-Dhimbje koke gjatë gjithë kohës;

-Jeni duke përdorur ilace që shkaktojnë lodhje ose përgjumje;

-Ndjeni trishtim ose depresion;

-Pagjumësi;

te lodhur pa energji-konica.al

Mjeku do të kryejë një ekzaminim të plotë fizik, duke i kushtuar vëmendje të veçantë zemrës, nyjeve limfatike, tiroides, barkut dhe sistemit nervor. Do tju pyes për historinë tuaj mjekësore, simptomat e lodhjes dhe stilin e jetës, zakonet dhe ndjenjat tuaja.

Testet që mund të rekomandohen janë:

-Analizat e gjakut për të kontrolluar anemi, diabet, sëmundje inflamatore dhe infeksione të mundshme

-Testet e funksionit të veshkave;

-Testet e funksionit mëlçisë;

-Testet e funksionit tiroide;

-Testi i urinës;

Trajtimi varet nga shkaku i simptomave të lodhjes që ju keni.