MENU
klinika

Provokimet e Serbisë

Thaçi: Do përgjigjemi me ushtri e polici!

15.03.2019 - 08:41

Jam komandant suprem i Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK-së). Kosova do t’i përgjigjet drejtpërdrejt çdo kërcënimi të Serbisë. Do t’i përgjigjemi me ushtri dhe polici nëse Serbia nuk ndalet me retorikën luftënxitëse’, kështu i është përgjigjur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi atyre të cilat i ka quajtur si provokime serbe.

Thaçi deklaroi se do t’i kundërpërgjigjet në mënyrë të drejtëpërdrejtë kërcënimeve serbe.

Ai pohoi se marrëveshja me Serbinë do të vendoset me referendum.

Gjithashtu Thaçi u ndal edhe te idetë për konferenca ndërkombëtare për Kosovën, të cilat i cilësoi si të rrezikshme, duke theksuar se nuk do të lejojë që këto makinacione të ndodhin.

Do të jemi të pakompromis për mbrojtjen e integritetit dhe pavarësisë sonë.

kolana e librave

Nuk besoj se ka deputet që voton kundër bashkimit së Luginës së Preshevës me Kosovën.

Ne jemi ballafaquar me një proces të kërkuar nga Bashkësia Ndërkombëtare dhe nevoja e Kosovës dhe Serbisë për njohje dhe dialog. Nuk lejoj që të ndodhin konferenca ndërkombëtare për Kosovën –sepse nënkupton integrimin e Rusisë në tavolinë. Është mirë që kjo temë u ndal së diskutuari.

Në Prishtinë u hap edhe ideja për një Union Ballkanik. Ka qenë një ide e rrezikshme. Për ne vlen vetëm Unioni Evropian. E ardhmja jonë janë NATO dhe BE-ja. Bashkimet rajonale ballkanike janë të patolerueshme“, është shprehur presidenti Thaçi për emisionin ‘Zona e Debatit.

Mustafa: Nuk do shpallim e as do krijojmë armiq

Kushtetuesja i hap rrugë krijimit të qeverisë së re

Frikë nga përhapja e COVID

Kosova teston 37 zyrtarë policie

Kosovë, Hoti njofton përmes Facebook

Si paraqitet gjendja e pacientëve me COVID-19?

Flet eksperti: VV do ta ketë vështirë të bindë Amerikën e BE

“SHBA pret marrëveshje, Kosova te quhet mision të përfunduar”