MENU
klinika

Mediat greke

“Shqipëria e Madhe” cenon territorin e Malit të Zi

16.03.2019 - 15:14

“Shqipëria e Madhe”, që ëndërron Edi Rama dhe Hashim Thaçi, është kërcënim i hapur për integritetin territorial të Malit të Zi, një vend anëtar i NATO-s, raporton media greke Tribuna.gr.

Një pakicë e vogël shqiptare prej rreth 32.000 banorësh jeton në Malin e Zi dhe përbën pothuajse 5% të popullsisë malazeze.

Sipas medias greke dy Kryeministri Rama dhe Presidenti Thaçi, nuk respektojnë Malin e Zi duke promovuar një plan të autonomisë vendore shqiptare.

Ndërsa thekson se pakica shqiptare në Malin e Zi gëzon shumë të drejta, si përdorimin në publik të gjuhës dhe flamurit të tyre.

Media raporton se: “Padyshim kjo nuk mjafton për zëvendësin e Erdogan dhe George Soros, Edi Rama, i cili vazhdimisht po stimulon destabilizimin e Ballkanit Perëndimor.”

Presidenti malazez Milo Gjukanoviq shprehu pakënaqësinë e tij me mënyrën se si Shqipëria dhe Kosova kontribuan në mundjen e partisë së tij në zgjedhjet komunale në Tuzi, raporton Tribuna.

Në komunën e Tuzit, media shton se fituesit filluan të flinin për “autonominë” shqiptare.

“Presidenti malazez kritikoi zyrtarët nga Kosova dhe Shqipëria për mbështetjen e hapur të koalicionit të Forumit Shqiptar, i cili fitoi Bashkinë Tuzit,”-raporton Tribuna. “Gjatë fushatës zgjedhore, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe Kryeministri shqiptar Edi Rama u bënë thirrje për unitet shqiptar duke u kërkuar atyre të votonin për “Forumin Shqiptar”. Partia e Djukanovic mori vendin e dytë në votime dhe kryetari nuk e fshehu zhgënjimin e tij. Megjithatë, ai nuk kundërshtoi rezultatin.”

Media greke shton se shqiptarët janë të ndarë nga njëri-tjetri në fise si arabët dhe po përpiqen të krijojnë një komb të vetin.

“Përmes ‘Shqipërisë së Madhe’, Edi Rama po përpiqet jo vetëm të krijojë një komb shqiptar por edhe të bëhet një baba i shqiptarëve. Edi Rama është me origjinë greke. Babai i tij ishte nga Vlachos dhe nëna e tij, në veriperëndim të Cheimar,”-mbyll artikullin Tribuna.

Humb jetën një person

Greqia e pushtuar nga zjarret

Katër të vdekur dhe pesë të zhdukur brenda pak ditëve

Çfarë po ndodh me turistët në Greqi?!

"Duhen ndaluar ndërtimet e shfrenuara për të mbrojtur natyrën"

Turizmi po dëmton Greqinë!