MENU
klinika

'Mbijetesa' e partisë së tij

Zgjedhjet lokale në Turqi, “referendum” për Erdoganin

31.03.2019 - 09:45

Miliona njerëz në Turqi kanë filluar votimin në zgjedhjet lokale që gjerësisht po shihen si referendum për Presidentin Rexhep Tajip Erdogan.

Zgjedhjet vijnë në mes të një rënie ekonomike, e cila pritet të ndikojë në zgjedhje.

Partia qeverisëse AK frikohet se mund të humbasë kontrollin e Ankarasë dhe Stambollit, qytetet më të mëdha të vendit. Turqia është në recesion, inflacioni është në 20% dhe liri është zhytur me një të tretën, duke çuar në falimentime.

Kryetarët e komunave dhe këshilltarët do të zgjidhen në të gjithë Turqinë, me betejat më të forta në një pjesë të vogël të qyteteve ku partitë e opozitës janë bashkuar në një akt të rrallë të unitetit në një vend polarizues prej më shumë se 57 milionë votuesish.

Qeveria thotë se çdo kandidat që do të mbështeste grupet terroriste do të hiqet, një paralajmërim i qartë për partinë pro-kurde HDP, të cilën presidenti pretendon se mbështet militantët kurdë të PKK, edhe pse partia e mohon atë.

Erdogan  i ka akuzuar rivalët e tij të mbështetësve terroristë se kanë shkatërruar Turqinë. Por ata kanë mohuar akuzat dhe kanë thënë se Erdogan është përgjegjës për gjendjen e tanishme të vendit.

“Çfarë çështje mbijetesa? Ne po zgjedhim kryetarët e komunave. Ç’ka kjo ka të bëjë me mbijetesën e vendit? “Tha Kemal Kilicdaroglu, kreu i CHP, në një tubim në Eskisehir.

Duke iu referuar Erdoganit, Kilicdaroglu tha: “Nëse ka një çështje mbijetese në Turqi, kjo është për shkak të tij”.

Erdogan po përballet me luftën e karrierës së tij, sepse votimi i të dielës ka të bëjë me “mbijetesën” e partisë së tij dhe vendit ku ka dominuar për 16 vjet.

Në përputhje me vendimin e Këshillit të Lartë Zgjedhor (YSK), në votime do të marrin pjesë 12 parti politike. Ndërsa votuesit do të mund të votojnë vetëm në qendrat e votimit ku janë të regjistruar përveç rasteve përjashtuese.

Ditën e zgjedhjeve, nesër nga ora 06:00 deri në orën 24:00, pa marrë parasysh rastet do të jetë e ndaluar shitja e pijeve alkoolike si dhe dhënia dhe pirja e ndonjë lloj pijeje alkoolike në hapësira publike dhe vendet ku përdoret pirja e pijeve alkolike.

Radiot dhe të gjitha llojet e mediave ditën e zgjedhjeve nuk do të japin lajme, parashikime dhe komente në lidhje me zgjedhjet deri në orën 18:00. Në ditën e votimeve radiot dhe të gjitha llojet e mediave mund t’i publikojnë lajmet dhe njoftimet e YSK-së në lidhje me zgjedhjet rreth orës 18:00-21:00. Të gjitha publikimet do të jenë të lira pas orës 21:00, por nëse do të konsiderohet e nevojshme

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN