MENU
klinika

Dita Botërore e Shëndetit

“Kapërcyem targetin e parashikuar”/ Manastirliu prezanton strategjinë e re

07.04.2019 - 14:59

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu deklaroi se kontrolli mjekësor bazë ka kapërcyer targetin e parashikuar.

Gjatë aktiviteteve të organizuara në kuadër të Ditës Botërore të Shëndetit, ministrja deklaroi se në 3 muajt e parë të vitit 2019, 122 mijë qytetarë ose 101.3% e atyre që ishin parashikuar, kryen kontrollin mjekësor bazë në të gjithë qendrat shëndetësore në vend.

kolana e librave

Manastirliu
“Po investojmë në programet parandaluese, për më shumë shëndet për qytetarët. Për ne kujdesi parësor është shumë i rëndësishëm dhe përpos investimeve për të rritur aksesin në shërbime në qendrat shëndetësore, së shpejti prezantojmë strategjinë e re, për ofrimin e shërbimeve socio-shëndetësore në kujdesin parësor”, tha Manastirliu.

Ajo bëri u bëri apel qytetarëve të kontribuojnë për një mjedis më të pastër dhe të kryejnë aktivitet fizik, për uljen e barrës së sëmundshmërisë.

Ministria e Shëndetësisë, në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSh) dhe Shëndet për të gjithë (HAP) organizuan një seri aktivitetesh pranë liqenit artificial, me një panair shërbimesh shëndetësore, ku u ofrua mamografi dhe check up falas për qytetarët, mbjellje pemësh dhe aktivitete në natyrë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN