MENU
klinika

Vlerat ushqyese

‘Stina e qershive’/ Mrekullitë e këtij fruti nga gjumi deri te lëkura

28.04.2019 - 15:52

Këto fruta të ëmbla janë të mbushura me disa vlera ushqyese që mund t’ju habisin.

Ndërsa ju mendoni se më shumë gjasa qershitë do ti hani nga maji në korrik, kur ato kanë sezonin, ju mund të korrni të njëjtat përfitime nga qershi të ngrira ose lëng qershi, sipas Almanac Farmers’.

Ngrënia e tyre ndihmon në:

Gjumë të mirë gjatë natës: Nëse keni vështirësi për të mbyllur sytë sy natën, provoni të pini një gotë me lëng qershie 30 minuta pasi zgjoheni dhe 30 minuta para darkës. Melatonina në qershi mund t’ju ndihmojë të flini më mirë, raporton Care2.

Mban lëkurën tuaj më të re: Nivelet e larta të antioksidantëve në qershi ndihmojnë në ngadalësimin e shfaqjes së plakjes. Pini një gotë lëng qershie në ditë për të shijuar këtë burim virtual, rekomandon Care2.

Ndihmojnë në humbjen e yndyrës së barkut: Një studim tregoi se minjtë që hanin qershi dhe kishin një dietë me yndyrë të lartë fitonin më pak peshë sesa minjtë që nuk hanin qershi, sipas “Mercola.”