MENU
klinika

Ballkani në krizë

Merkel: Rajoni të kopjojë Zaevin dhe Tsiprasin

30.06.2019 - 16:46

Kancelarja gjermane Angela Merkel edhe pse nuk pret hyrje të shpejtë të Ballkanit Perëndimor në BE, por thekson se rajoni ka perspektivë evropiane.

Në videon e publikuar sot për Samitin e Ballkanit Perëndimor, në kuadër të procesit të Berlinit që do të mbahet të premten në Poloni, Merkel theksoi se vendet e këtij rajoni duhet të tejkalojnë edhe disa ndalesa dhe të plotësohen disa kushte.

Ajo shtoi se në rajon ka shembuj pozitiv të dialogout, duke theksuar zgjidhjen e kontestit të emrit mes Shkupit dhe Athinës.

“Me guxim politik, kryeministrat e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev dhe i Greqisë, Alexis Tsipras arritën ta zgjidhin konfliktin”, shtoi Merkel.

Sipas saj, ky shembull duhet të inkurajojë zgjidhjen e problemeve në Bosnjë dhe Hercegovinë, si dhe problemet e Serbisë me Kosovën.

Në Poloni do të mbahet konferenca për Ballkanin Perëndimor ku do të merr pjesë edhe Merkel.

Katër të vdekur dhe pesë të zhdukur brenda pak ditëve

Çfarë po ndodh me turistët në Greqi?!

"Duhen ndaluar ndërtimet e shfrenuara për të mbrojtur natyrën"

Turizmi po dëmton Greqinë!

Furtunë në qeverinë greke!

Mitsotakis ndryshon katër ministra

Temperaturat arrijnë 44 gradë

Greqia “mbytet” nga i nxehti afrikan