MENU
klinika

Papa i parë i botës

Gjendet vendi ku lindi Shën Pjetri

21.07.2019 - 12:10

     Arkeologët izraelitë kanë njoftuar së fundmi, se kanë zbuluar një kishë në rajonin e Galilesë. Ata janë të bindur se kisha e sapozbuluar është ngritur në vendin ku ndodhej shtëpia e dy prej apostujve, Pjetri dhe Andrea.

 

 

 

 

“Kjo kishë bizantine u zbulua në El Araj, mes vendeve biblike: Capharnaum dhe Kursi”, – ka bërë të ditur Mordechai Aviam, i cili ka drejtuar edhe gërmimet në vendbanimin e lashtë.

 

 

kolana e librave

 

 

Sipas tij, bëhet fjalë për Betsaidan, një fshat peshkatarësh, vendi ku kanë lindur Pjetri dhe i vëlla Andrea, sipas Ungjillit të Gjonit.

 

 

 

 

Shën Pjetri, ish-peshkatar, konsiderohet nga besimi i krishterë, si një prej dishepujve të parë të Krishtit. Për kishën katolike, ai është njëkohësisht edhe Papa i parë./Konica.al

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN