MENU
klinika

Rrëfimi i Xhonit

“Pa këtë trajtim do isha i vdekur!”

14.07.2019 - 15:20

Xhoni e kujton shumë atë ditë mirë. 65-vjeçari që dukej i shëndetshëm kishte papritur dhimbje gjoksi.

Por, ai kishte një ditë të zënë me punë përpara. Ai e shtyu veten, duroi dhimbjet dhe vazhdoi të punonte.

Megjithatë, dhimbja e gjoksit vazhdoi. Kur Xhoni u përmend ishte në dhomën e urgjencës dhe mjekët qëndronin mbi të. Ai filloi të bënte pyetje.

“Ji i qetë, unë punoj këtu”, tha një nga mjekët.

“Ne po përpiqemi të vendosim nëse do të operojmë apo jo. Ju keni një bllokim prej 90 për qind në një prej arterieve tuaja”. Xhoni nuk po fliste.

goditje ne zemer-konica.al

Pas testeve të tjera, mjekët vendosën një stent – një tub të shkurtër për të ndihmuar në lehtësimin e pengesës – në arterien e bllokuar. Xhoni u ndje mirë shpejt dhe shkoi në shtëpi. Ditën tjetër, megjithatë, ai ende kishte gjakderdhje.

Gjakderdhja nuk u ndal, prandaj familja thirri një ambulancë dhe u kthye në spital.

Mjekët menjëherë e kuptuan se pse ishte kaq i sëmurë. Ai kishte një tumor të madh kanceroz në rritje në zorrën e trashë.

Xhoni, i cili rrallë kishte shkuar në spital gjatë jetës së tij , zbuloi se tumori ishte në rritje për rreth 10 vjet.

“Ne duhet të veprojmë shpejt për ta nxjerrë atë tumor tani”– tha njëri nga mjekët.

“Megjithatë, kardiologu që ndoqi Xhonin, i cili kishte futur stentin, tha se operacioni nuk mund të bëhej për të paktën 30 ditë.”

Rreth kësaj kohe, mjekët bënë disa teste gjenetike për të zbuluar themelet e përbërjes që po rritej në trupin e Xhonit dhe potencialisht për të ndihmuar të tjerët nëse ishte e trashëguar.

Gjatë bisedës me mjekët Xhoni tha se babai i tij vdiq nga sëmundjet e zemrës dhe nëna e tij nga kanceri i mëlçisë që filloi në zorrë.

Gjatë disa viteve të ardhshme, Xhoni bëri 10 muaj të kimioterapi, bëri një operacion që hoqi një pjesë të zorrës së trashë dhe 12 nyjeve limfatike.

goditje ne zemer-konica.al

Trajtimi të cilit iu nënshtuar e ndihmoi Xhonin të mësonte se çfarë nuk shkonte më të. Ai kishte Lynch Syndrome-një çrregullim i trashëguar. Sindromi Lynch rrit rrezikun e shumë llojeve të kancerit, veçanërisht kancerit të zorrës së trashë dhe rektumit, të cilat së bashku quhen kancer kolorektal.

“Ky trajtim ka qënë një fat për mua,” thotë ai. “Do të isha i vdekur pa të.”

Xhoni, një burrë entuziast me motor, bëri 50 vjec në gusht.

Për ditëlindjen e tij, ai ka në plan të bëjë një udhëtim të gjatë me motoçikletë bashkë me gruan e tij e cila i ka qëndruar afër dhe e ka mbështetur në cdo moment.

Një nga frutat më të mirë të stinës së verës

Si duhet ti përdorni manaferrat për rënien nga pesha

Mungesa e hekurit apo sëmundjet kronike?

Ja si të dalloni shkakun e anemisë

Një pjesë e pacientëve ndërpresin medikamentet pa konsultën e mjekëve

Vapa ndikon në shëndetin mendor!