MENU
klinika

“BE s'mund të mbyllë sytë përballë krimit"

Përgjimet në Maqedoni/ Hahn i përgjigjet Doris Pack

11.08.2019 - 12:07

Politikania gjermane dhe presidente e asociacionit të grave në Partinë Popullore Evropiane, Doris Pack deklaroi një ditë më parë se Bashkimi Evropian nuk mund të mbyllte sytë përballë asaj që po ndodh në Maqedoninë e Veriut!

Reagimi i saj erdhi fill pas publikimit të përgjimeve të prokurores speciale duke marrë miliona ryshfet për mbylljen e çështjes së një biznesmeni. Në përgjimin e tretë përmendet edhe emri i kryeministrisë së Maqedonisë Zoran Zaev.

“Pse nuk po reagon EEAS (Shërbimi për Punët të Jashtëm Evropian)? Qytetarët më shkruajnë dhe më pyesin! Zgjidhja e çështjes së emrit nuk mund të jetë arsye për të mbyllur sytë nga realiteti kriminal! Kryeministri i Maqedonisë së Veriut përmendet në pjesën e tretë të vazhdimit të video incizimeve”, shkruan Pack në “Twitter”.

Sot, ajo ka marrë një përgjigje nga komisioneri për negociatat e Zgjerimit në largim, Johannes Hahn.

“Lufta kundër korrupsionit të nivelit të lartë duhet të vazhdojë e pandërprerë. Sa i përket zbulimeve të fundit, është e rëndësishme të vendoset përgjegjësia ligjore për të gjitha krimet, përfshirë edhe ato që rrjedhin nga përgjimet e paligjshme.

Askush nuk është mbi ligjin dhe nuk mund të jetë i pandëshkueshëm. Të gjitha krimet duhet të hetohen nga autoritetet përkatëse, të lira nga çdo ndërhyrje, dhe autorët të dalin përpara drejtësisë”, shkruan ai në Twitter.