MENU
klinika

Çfarë duhet të dini?

Ekspozimi i diellit, lëkura dhe problemet e zakonshme

25.08.2019 - 17:58

Shumë kohë në diell është e lidhur me gjithçka, nga djegiet nga dielli deri tek sëmundjet e nxehtësisë, dëmtimi afatgjatë i lëkurës dhe kanceri i lëkurës.

Sot do ju tregojmë disa nga problemet që hasen më shpesh gjatë kësaj stine.

Ju nuk mund të shihni rrezet UV të diellit (ose ultravjollcë) por ato përmbajnë një formë rrezatimi që kalon nëpër lëkurë dhe mund të dëmtojë qelizat e saj.

Nëse është e mundur, qëndroni larg diellit nga ora 10 e mëngjesit deri në 2 pasdite kur rrezet e diellit janë më të forta. Nëse keni nevojë të dilni në diell, ndërmerrni hapa për të qenë i sigurt. Përdorni dhe riaplikoni një krem dielli me një SPF 30 ose më të lartë dhe vishni syze dielli mbrojtëse UV.

Gjithashtu, kini kujdes nga nishanet e lëkurës ose njolla që ndryshojnë ngjyrën, e cila mund të jetë një shenjë e kancerit. Kontaktoni menjëherë mjekun nëse mendoni se mund të keni një nishan me kancer.

Bimët helmuese, lisi dhe sumacu janë llojet e bimëve me lëng në formë sapuni ose vaji për të cilin shumë prej nesh janë të ndjeshëm. Kur lëkura jonë prek bimën, ajo mund të krijojë skuqje dhe fshikëza. Skuqja shpesh nuk fillon deri në 12 deri në 72 orë pas kontaktit.

Për të shmangur skuqjet, përpiquni të njihni dhe të qëndroni larg nga këto bimë. Jini të kujdesshëm kur bëni shëtitje ose kaloni kohë në zona me pyje shumë të dendur.

Nëse kontaktoni një nga këto bimë, lani menjëherë lëkurën me sapun. Nëse keni skuqje, farmacisti mund të rekomandojë ilaçe pa recetë për t’ju ndihmuar në kruajtje. Për fat të mirë, skuqjet nuk janë ngjitëse.

Nëse skuqja është e rëndë ose vëreni ënjtje, kontaktoni menjëherë një mjek , pasi kjo mund të jetë një shenjë e një reagimi serioz.

  • Dehidratimi

Trupat tanë janë 90 përqind ujë, kështu që nuk është për t’u habitur që na duhet shumë për të vazhduar çdo ditë. Në fakt, personi mesatarisht ka nevojë për tre litër ujë çdo ditë për të funksionuar mirë.

Por kur ushtrojmë, djersitemi ose kalojmë kohë në diell, mund të na duhet më shumë lëng.

Pa hidratim të mjaftueshëm dhe elektrolite, ne mund të dehidrohemi.

Shenjat e dehidrimit janë këto: ndiheni të etur, keni urinë me ngjyrë të errët, ndiheni të zbehtë ose marramendje, dhe urinoni më pak.

Nëse mendoni se mund të jeni të dehidratuar, përpiquni të pini sasi të vogla uji për një periudhë kohe të gjatë.

Elektrolitet – mineralet në trupin tonë që ndihmojnë në balancimin e sasisë së ujit – janë thelbësore për të shmangur dehidratimin. Pijet sportive (pa kafeinë) me elektrolite mund të ndihmojnë nëse keni një çekuilibër.

Kafshët dhe pickimet nga insektet.

Në një moment ose në një tjetër, ju keni provuar ndoshta një kafshim apo pickim jo aq argëtues.

Kafshimet e mushkonjave zakonisht kruhen. Grumbujt e bletëvedhe kafshimet e milingonave apo mushkonjave zakonisht lëndojnë.

Në përgjithësi, këto janë të pakëndshme, por jo të rrezikshme për jetën. Sidoqoftë, nëse e dini që jeni alergjik ndaj çdo insekti, si bletët ose mushkonjat, mbani në çantë pak epinefrine.

Pickimet janë zakonisht të padëmshme, por një kafshim nga një insekt i infektuar mund të çojë në sëmundjen Lyme. Sëmundja Lyme është një infeksion bakterial që mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore nëse nuk trajtohet. Disa simptoma të hershme përfshijnë ethe dhe të dridhura, dhimbje koke, dhimbje në nyje dhe muskuj dhe skuqje të syrit.

Nëse mendoni se mund të keni sëmundjen Lyme, kërkoni ndihmë mjekësore menjëherë.

Për kruajtje të butë ose siklet nga kafshimet, përdorni antihistaminet pa recetë, kremrat kundër kruajtjes dhe ibuprofen dhe acetaminofeni mund të ndihmojnë.

Për të shmangur kafshimet, përdorni produktet kundër insekteve sipas udhëzimeve të etiketës, kini kujdes kur kryeni aktivitete jashtë, vishni mbrojtëse (si pantallona të gjata ose mëngë) dhe shmangni sapunet dhe parfumet me aromë të fortë.