MENU
klinika

Si ta përgatisni në pak minuta!

Limonada me shafran indie që shëron mbi 10 sëmundje

06.08.2019 - 15:41

Shafran i Indisë, ose Curcuma, është një bimë që është përdorur në mjekësinë tradicionale kineze me shekuj dhe është një nga mjetet juridike më të fuqishme natyrore.

Ka veti të forta medicinale që janë konstatuar se janë të dobishme në rastin e çështjeve të panumërta shëndetësore, duke përfshirë:, ethe, gurët e tëmthit, dhimbje koke, anemi, kancer, sëmundja e Alzheimerit, ftohja e zakonshme, diabeti, skleroza e shumëfishtë, HIV / AIDS , diarre, edemë, hemorroide, inflamacion, sindromi i zorrës së irrituar (IBS), sëmundje të mëlçisë, inflamacion të nyjeve, osteoartriti, bronkit, bursit, sëmundje seksualisht të transmetueshme (p.sh. hepatiti C, herpes gjenital), infeksione të traktit urinar, artrit, arteriosklerozë, etj. dhe me shume.

Shafran i Indisë gjithashtu është konfirmuar shkencërisht për të përmirësuar njohjen dhe shëndetin mendor, pasi përbërësi i tij aktiv, kurkumina, përmirëson gjendjen shpirtërore, lehtëson stresin dhe trajton depresionin.

Për të trajtuar stresin dhe ankthin dhe të gjitha sëmundjet më lartë kjo limonadë e freskët mund t’ju ndihmojë:

4 lugë rrënjë shafran të freskëta;

½ filxhanit, lëng të freskët limoni;

½ filxhanit, lëng portokalli;

5 gota ujë;

3 lugë mjaltë;

2 lugë xhenxhefil të grirë;

  • Udhëzime:

Ziejeni ujin, përzieni shurupin dhe xhenxhefilin në një kavanoz qelqi dhe derdhni mbi to ujin e zier.

Lëreni për disa minuta, dhe shtoni mjaltin. Shtoni lëngun e limonit, lëreni të ftohet, dhe shijoje