MENU
klinika

Nga Washington Post

“Lufta” me SHBA-në, Rusia dhe Kina heqin barrierat tregtare

15.08.2019 - 16:52

Moska dhe Pekini kanë eliminuar të gjitha pengesat që mund të pengojnë bashkëpunimin e tyre për zhvillim të shpejtë, tha ambasadori i ri i Kinës në Moskë, duke njoftuar afatin kohor për të arritur qëllimin ambicioz të dyfishimit të vëllimit aktual të tregtisë.

“Deri në vitin 2024 do të arrijmë në qarkullim tregtar prej 200 miliardë dollarësh. Unë mendoj se ky qëllim është i arritshëm sepse tani e tutje bashkëpunimi tregtar dhe ekonomik po zhvillohet me shpejtësi“, u tha Zhang Hanhui gazetarëve të mërkurën.

Shifra u njoftua më herët nga Ministri rus i Zhvillimit Ekonomik Maxim Oreshkin, por ai nuk dha hollësi se kur niveli aktual prej 108 miliardë dollarë do të dyfishohet. Në shtatë muajt e parë të këtij viti, vëllimi i tregtisë midis dy vendeve tashmë ka kërcyer pothuajse 5 për qind, tregojnë të dhënat e doganave kineze.

Pekini e konsideron Moskën si një partner të besueshëm dhe po hap tregjet e saj gjithnjë e më shumë për produktet ruse, sipas diplomatit. Ndërsa Pekini është futur në një luftë të përshkallëzuar tregtare me Uashingtonin dhe po shkurton importet nga SHBA., veçanërisht për produktet bujqësore, ajo ka nevojë për furnizues të rinj dhe sytë janë ndaj Rusisë.

“Ne do të zgjedhim një furnizues të ri. Dhe Rusia është ajo më e besueshme, “tha Zhang.

Përveç mallrave, Kina është e interesuar të forcojë importet e gazit rus, vuri në dukje i dërguari. Furnizimet me gaz rus në Kinë janë pas Katarit, Australisë dhe disa shteteve të Azisë Qendrore, por tregu i gjerë kinez ka “potencial të madh” për Moskën, sipas Zhang.

Në vitin 2014, të dy palët lidhën një marrëveshje për ndërtimin e një tubacioni gazi nëpërmjet Siberisë.  Projekti, me kapacitet vjetor të eksportit prej 38 miliardë metra kub, është vendosur të bëhet funksional në 1 dhjetor.