MENU
klinika

Fluksi

‘Nami’ në Portin e Durrësit, mijëra emigrantë kthehen sot në atdhe

11.08.2019 - 15:23

Një numër i madh emigrantësh i janë drejtuar këtë fundjavë Shqipërisë, duke krijuar një fluks të lartë në Portin e Durrësit.

Raportohet se 5 tragete me rreth 6500 emigrantë, që kthehen për pushime në atdhe, me rreth 1500 makina, kanë mbërritur në orët e paradites së sotme.

Kapiteni i Portit, Taulant Allka, është shprehur se edhe pasdite priten dy tragete me rreth 4000 pasagjerë e 800 makina, duke shënuar kështu pikun e trafikut detar në mbërritje.

Raportohet se tragetet po punojnë “dopio-corse”, duke bërë dy rrugë në ditë, për shkak të fluksit të lartë.

Nga ana tjetër, 36 sportele janë të hapur për kalimin e pasagjerëve dhe makinave nga policia kufitare, ndërsa kapiteneria ka organizuar hyrjen e trageteve në kalata për të mos krijuar radhë dhe kaos në pikun e fluksit.

Sipas kapitenerisë, javën e ardhshme pritet që trafiku detar të drejtohet nga Porti i Durrësit drejt Barit.

Aksidenti në Fushë-Krujë me 2 të plagosur

Përplasi motorin, arrestohet shoferja

I dënuar me 25 vite burg në Itali

Arrestohet 55-vjeçari në Durrës

20 kilogram lëndë narkotike në makinë

41-vjeçari kapet me drogë në Fushë-Krujë

Rrëmbimi i Indrit Beqirajt në autostradë

Policia: Autorët rrahën dy vëllezërit dhe u larguan