MENU
klinika

Historia e Anit

Cigare elektronike për 2 vite, nuk merrte dot frymë!

06.09.2019 - 11:45

Ansi përdorte cigare elektronike (cigare E )për gati dy vjet. Por tre javë më parë, 18-vjeçari filloi të ketë probleme me frymëmarrjen.

Unë ndjeja sikur gjoksi po shembej dhe shtrëngohej, dhe nuk mund të merrja frymë,” i tha. Pasi shkuan në dhomën e urgjencës, mjekët i thanë që mushkëria e tij e djathtë kishte një vrimë në të dhe duhet të fusnin menjëherë një tub gjoksi. Dy ditë më vonë, një kirurg riparoi vrimën.

Ansi beson se avulli i cigares elektronike ishte fajtori për dëmtimin e mushkërive , dhe ai që nga ajo kohë ka filluar një fushatë në mediat sociale të quajtur #LungLove për të bindur adoleshentët e tjerë të hedhin cigaren e tyre elektronike.

“Vendosa që përhapja e historisë sime mund të ndihmojë të tjerët që të mos duhet të kalojnë nëpër të njëjtën gjë si unë,” shpjegoi ai në llogarinë e tij në Instagram.

Ansi nuk është i vetmi që ka shkuar në spital me problemet e mushkërive të lidhura me avullin e këtyre cigareve.

Asnjë grupmoshë nuk është imunitar: Përdoruesit e cigareve E që fillojnë nga adoleshentët e deri tek të rriturit e moshës mesatare sëmuren me simptoma të frymëmarrjes që përfshijnë kollitjen, gulçim dhe lodhje.

Disa pacientë kanë pasur aq shumë probleme në frymëmarrje saqë ngjiten me një ventilator oksigjeni në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit.

Zyrtarët e shëndetit publik në Wisconsin, Illinois, California, New York, Indiana dhe New Jersey janë duke ndjekur rastet më të shumta, raportoi CNN.

“Ne duhet të jemi të kujdesshëm se kjo nuk ka qenë e lidhur me ndonjë pajisje specifike, ose ndonjë kimikatë specifike që mund të ekzistojë në një pajisje,” thonë mjekët.

“Zakonshmëria është kryesisht të rinjtë që kanë përdorur rregullish cigaret E, të cilët përfunduan me simptoma të frymëmarrjes.”

Simptomat e frymëmarrjes duket se janë shkaktuar nga inflamacioni që bën që mushkëritë të mbushen me lëng, tha Dr. Karen Wilson, nënkryetar i hulumtimeve klinike dhe përkthimore për Departamentin e Pediatrisë në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai, në New York City.

Testimi tregon se inflamacioni nuk shkaktohet nga një infeksion, mjekët udhëheqës të kërkojnë një shpjegim tjetër për acarimin e mushkërive, tha Wilson.

Wilson së pari u bë i vetëdijshëm për këto raste një muaj më parë, kur djali adoleshent i një shoku të familjes u soll në kujdes untensiv me dëmtime të mushkërive ndoshta të lidhura me avullimin.

17-vjeçari po përmirësohet, dhe prognoza e tij është e mirë, tha ai.

“Në përgjithësi, unë mendoj se fëmijët po shërohen nga kjo, por është e vështirë të thuhet nëse ka ndonjë rrezik afatgjatë të dëmtimit të mushkërive ,astmës ose sëmundjeve të tjera,” tha Wilson.

Qendra e Kontrollit dhe Administrimit të Barnave (CDC) kohët e fundit nxori një deklaratë duke u bërë thirrje mjekëve që të raportojnë të gjithë rastet e mundshme të sëmundjes së mushkërive të lidhura me cigaret elektronike .

Avulli i cigareve E përmban shumë përbërës që mund të shkaktojnë acarim të mushkërive, siç janë grimcat ultrafine, vaji dhe metale të rënda si nikeli, kallaji dhe plumbi .

Avulli me aromë gjithashtu mund të përmbajë diacetil, një kimikate e lidhur me një gjendje të quajtur “mushkëri kokoshka”.

Gjendja është quajtur kështu sepse më shumë se një dekadë më parë punëtorët në një fabrikë kokoshkash me mikrovalë zhvilluan sëmundje të mushkërive pasi morën frymë në diacetilin me aromë gjalpi.

Në mushkëritë kokoshka, qeset e vogla të ajrit bëhen të acaruara, duke rezultuar në trashje dhe ngushtim të rrugëve të frymëmarrjes, shpjegoi Shoqata Amerikane e mushkërive.

Ekziston gjithashtu mundësia që nivele të rënda të nikotinës të prekin mushkëritë.

“Një prej cigareve elektronike më të zakonshme përmban sa më shumë nikotinë se një paketë e tërë cigaresh,” tha Wilson.

“Është shumë e vështirë të pini një paketë cigaresh në 15 minuta. Ju mund të konsumoni shumë më tepër nikotin duke avulluar me cigaret E brenda 15 minutave.”

Wilson beson se prindërit duhet të sigurohen që adoleshentët nuk konsumojnë nikotinë, dhe gjithashtu të përmbahen nga duhanpirja në prani të fëmijëve, për të parandaluar ekspozimin e dorës së dytë.

“Veçanërisht për adoleshentët dhe të rriturit e rinj, ata nuk duhet të kenë qasje në këto produkte dhe nuk duhet t’i përdorin ato,” tha Wilson.

“Kjo është më shumë dëshmi se ata nuk janë një produkt i sigurt për adoleshentët dhe të rriturit e rinj.”