MENU
klinika

Pa fund probleme

Erdogan po e çon partinë drejt fundit?

15.09.2019 - 12:19

Çdo ditë që kalon, duket, presidenti i fuqishëm i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, po ecën në akull edhe më të hollë.

Politika rajonale e dështuar është njëri prej problemeve. Një krizë ekonomike është një problem tjetër.

Vendi është futur në një recesion, që do të thotë se rritja e papunësisë nuk është më e kontrollueshme, duke i hapur rrugën trazirave më të gjera sociale, duke shtuar zhgënjimin midis grupeve të ndryshme shoqërore.

Shqetësimi i vazhdueshëm i aktorëve vendas dhe ndërkombëtarë është se regjimi ka dështuar për shkak të ambicies së tepërt shoqëruar me paaftësi dhe analfabetizëm administrativ.

Me gjithë opinionin e zymtë, Erdogan mban qëndrimin e tij. Në dukje, ai vazhdon me atë që di më së miri: Mbajtja e armiqve sa më afër, të interesuar për aleanca me nacionalistët ekstremë. Sa i përket opozitës kryesore shekullore dhe lëvizjes politike kurde, ai përdor një politikë të qëndrueshme përçarjeje dhe rregulli.

Gjithashtu ai po përdor çështjen e refugjatëve sirianë për të bërë pazare me Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara duke folur vazhdimisht për hapjen e portave në perëndim ose vendosjen e 1 milion sirianëve në zonën e sigurt.

Erdogan po shikon që Partia në pushtet dikur e fuqishme për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) po rrëzohet. Sondazhet e fundit publike pohojnë se, për herë të parë që kur arriti pushtetin në 2002, AKP ka mbështetje deri në 30%, duke qëndruar prapa CHP.

Ajo që e lë të shqetësuar Erdoganin këto ditë është se, nëse ai humbet kontrollin, ditët e tij në pushtet mund të numërohen.

Bulent Arinc, dikur një figurë e fuqishme, e guximshme në udhëheqjen e AKP, po dërgon mesazhe të diskutueshme në publik, duke mbrojtur kryetarin e pushtuar kurd, Ahmet Turk dhe figurat kryesore të CHP, në kundërshtim me politikën e Erdoganit.

Erdogan ka disa mosmarrëveshje nga ana e tij. Ai e di se një zgjedhje e parakohshme nuk është një mundësi e zbatueshme. Asnjë prej deputetëve aktualë të parlamentit, përfshirë këtu edhe kurdët, nuk janë të gatshëm të bëjnë përpjekje për këtë.

Askush nuk e di se çfarë do të ndodhë.

Një gjë është e sigurt: Pavarësisht çfarë, AKP, si Partia në pushtet e Presidentit të ndjerë Turgut Ozal, po shkon drejt një shpërthimi.

Yavuz Baydar është një kolumnist i vjetër turk dhe analist i lajmeve. Një anëtar themelues i Platformës për Gazetari të Pavarur (P24) në Stamboll, ai ka raportuar për Turqinë dhe ka monitoruar çështje të mediave që nga viti 1980. 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN