MENU
klinika

Si ndikojnë këta faktorë?

2 mënyra për të mbrojtur zemrën

26.11.2019 - 16:10

Nëse keni sëmundje të zemrës, me siguri jeni shumë të njohur me parimet e një jetese të shëndetshme nga zemra; hani me mençuri, bëni aktivitet të rregullt fizik, mbani në shënjestër peshën, presionin e gjakut dhe sheqerin në gjak; dhe nëse pini duhan, hiqni dorë.

Ajo që mund të mos e dini është se gjumi i mjaftueshëm, me cilësi të mirë dhe kontrolli i stresit, gjithashtu ofrojnë përfitime të vërteta për zemrën.

Dy probleme të lidhura me gjumin që dëmtojnë shumë njerëz – privimi i gjumit dhe apnea e gjumit – kanë qenë të lidhura me një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës.

Zhvlerësimi i gjumit. Me kalimin e kohës, gjumi i papërshtatshëm ose me cilësi të dobët mund të rrisë rrezikun për një numër të problemeve shëndetësore kronike, përfshirë sëmundjet e zemrës. Studimet kanë lidhur privimin e gjumit afatshkurtër me disa kontribues të njohur në sëmundjet e zemrës, përfshirë kolesterolin e lartë, trigliceridet e larta dhe presionin e lartë të gjakut.

goditje ne zemer-konica.al

Apnea e gjumit. Ky shkak i zakonshëm i gërhitës me zë të lartë dhe përçarëse i bën njerëzit përkohësisht të ndalojnë frymëmarrjen shumë herë gjatë natës. Deri në 83% të njerëzve me sëmundje të zemrës gjithashtu kanë apnea të gjumit, sipas disa vlerësimeve.

Në formën më të zakonshme, apnea obstruktive e gjumit, indet e buta në pjesën e sipërme të gojës ose pjesën e pasme të fytit bllokojnë plotësisht rrugët e frymëmarrjes. Nivelet e oksigjenit zhyten dhe truri dërgon një sinjal urgjent “Frymë!”

Ky sinjal gjithashtu bllokon të njëjtin hormon stresi dhe rrugët nervore që stimulohen kur jeni të zemëruar ose të frikësuar. Si rezultat, zemra rrah më shpejt dhe presioni i gjakut rritet – së bashku me gjëra të tjera që mund të kërcënojnë shëndetin e zemrës, siç janë inflamacioni dhe një rritje e aftësisë së koagulimit të gjakut.

Nëse gërhitni shpesh dhe me zë të lartë – veçanërisht nëse e shihni veten të lodhur gjatë ditës – bisedoni me mjekun për një vlerësim për apnea të gjumit.

Kontrolloni stresin dhe mendimet negative.

Një hulumtim sugjeron që faktorët psikologjikë mund të kontribuojnë në rrezikun kardiak. Stresi nga të gjitha llojet e situatave dhe ngjarjeve sfiduese luan një rol të rëndësishëm në simptomat kardiovaskulare dhe rezultatin, veçanërisht rrezikun e sulmit në zemër. E njëjta gjë është e vërtetë për depresionin, ankthin, zemërimin, armiqësinë dhe izolimin shoqëror. Duke vepruar vetëm, secili prej këtyre faktorëve rrit mundësinë e zhvillimit të problemeve në zemër. Por këto çështje shpesh ndodhin së bashku, për shembull, stresi psikologjik shpesh çon në ankth, depresioni mund të çojë në izolim shoqëror, etj.

Zvogëlimi i stresit, apo ndryshimi në mënyrën se si i përgjigjesh stresit, i zvogëlon në të vërtetë shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës apo të kesh një sulm në zemër?

Përgjigja nuk është plotësisht e qartë, por shumë studime sugjerojnë se përgjigja është “po”. Ka shumë për të mësuar saktësisht se si. Hulumtimet tregojnë se stresi i vazhdueshëm kontribuon biologjikisht në faktorët e rrezikut të sëmundjeve të zemrës siç janë presioni i lartë i gjakut dhe formimi i depozitave të bllokimit të arterieve.

Hulumtime të tjera zbulojnë se stresi kronik mund ta bëjë më të vështirë gjumin, të hani mirë, të lini duhanin dhe të ushtroheni.

Për fat të mirë, ju mund të mësoni mënyra më të shëndetshme për t’iu përgjigjur stresit që mund t’ju ndihmojnë zemrën tuaj dhe të përmirësoni cilësinë e jetës tuaj.

Këto përfshijnë ushtrime relaksimi (frymëmarrje të thellë, pamje të drejtuara), aktivitet fizik (ecje, joga) dhe qëndrim të lidhur me miqtë, bashkëpuntorët, anëtarët e familjes.