MENU
klinika

Mini-shengeni

“E kërkuam flamurin e Kosovës, por nuk u vendos në Ohër”

24.12.2019 - 13:35

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani është deklaruar lidhur me iniciativën e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për Mini Shengenin.

Ai ka thënë se i ka penguar mos prania e flamurit të Kosovës në Ohër edhe pse ishte e ftuar në samit.

Zëvendëskryeministri Osmani është shprehur se i ka penguar që në Samitin e Ohrit ka munguar flamuri i Kosovës.

“Sa i takon shtetformësisë së Kosovës, më pengoi që në Ohër mungonte flamuri i Kosovës pranë flamurit të Serbisë, Shqipërisë dhe vendeve tjera”, u shpreh Osmani

Ai tutje tha se nuk ka kuptim që iniciativa e Mini-Shengenit të vazhdojë pa pjesëmarrjen e Kosovës.

“Jo, absolutisht jo, nuk ka kuptim iniciativa pa Kosovën, por prandaj them që është iniciativë në përpjekje e sipër që kërkon shpjegime të mëtutjeshme të vazhdojë iniciativa derisa të kuptohen të gjitha aspektet”, u shpreh Osmani.

Osmani shtoi se në Samitin e Ohrit si shqiptarë të Maqedonisë së Veriut kanë pasur katër parakushte që Mini-Shengeni të jetë i pranueshëm

“Si shqiptarë të Maqedonisë së Veriut kemi kërkuar katër parakushte për të qenë kjo iniciativë e pranushme, të jenë gjashtë vendet e ballkanit perëndimor, pastaj në tavolinë të jetë prezent përfaqësuesi i Bashkimit Evropian, të ketë mbështetje zyrtare nga ShBA-ja dhe iniciativa të bëhet pjesë e iniciativave evropiane rajonale.

Tri nga këto u realizuan në Ohër, u ftua Kosova, Mali i zi dhe Bosnja e Hercegovina, ishte përfaqësuesja e Komisionit Evropian dhe kishim një thirrje zyrtare të Matthew Palmer në mbështetje të iniciativës”, tha Osmani.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


A ka nevojë rajoni për Mini-Shengenin Ballkanik?

Kurti: Duhet shtuar bashkëpunimi Shqipëri – Kosovë


Si u zbulua plani nga Shërbimet Sekrete të Greqisë

Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

"Një mandat të mbarë"

Ali Ahmeti uron kryeministrin Rama

Mbledhja e parë e përbashkët qeveritare

Sot mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës dhe M. së Veriut

Çfarë shkruajti shtypi gjerman?

DW: Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Von der Leyen njofton vizitën në Ballkan

“Do përçoj angazhimin tonë për anëtarësimin në BE”