MENU
klinika

Qeveria monitoron procesin

Skema e financimit 100% e qirasë për një vit në Tiranë

06.12.2019 - 09:23

U mbyll sot skema e financimit 100 % e qirasë për një vit për të gjitha ata që nuk kanë strehë për shkak të tërmetit.

Ky lajm u dha nga vetë kryeministri Rama në mbledhjen e radhës së jashtëzakonshme të qeverisë.

“Në Tiranë është mbyllur përfundimisht skema për financimin e qirave 100% të qirasë për një vit për të gjithë ata që nuk kanë strehë për shkak të tërmetit. 65 % e njerëzve në nevojë hyjnë në ditët në vijim.

Pavarësisht që Bashkia e Tiranës e ka drejtpërdrejtë përgjegjësinë, por për të parë ecurinë u futjes së tyre nëpër shtëpia me qira dhe për të parë çfarë nevojash ka, thjesht një sy nga ana e qeverisë në këtë proces është i nevojshëm”– tha Rama.

Përgjegjëse për monitorimin e procesit Rama ngarkoi ministren Ogerta Manastirliu.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN