MENU
klinika

Përgjigjet biokimisti klinik

Kam prolaktinën e lartë. A është kjo arsyeja pse nuk ngel shtatzanë?

11.01.2020 - 11:28

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Përshëndetje para 2 javësh kam bërë analizat dhe prolaktinën më thanë që e kisha të lartë 53. A është kjo arsye që nuk ngel dot shtatzën?

Përgjigjet-biokimisti klinik: Përshëndetje. Nuk mund të përcaktoj  si e vetme në mbetje apo jo të shtatzënis tuaj por ju duhet të bëni analizat hormonale komplet në ditë të caktuara të ciklit menstrual për të parë fazat deri në pjekje të qelizës veze dhe pas pjekjes së qelizes vezë apo ovulacionit statusi hormonal bëhet në ditën e 3,7,14  dhe 21 të ciklit menstrual.
Por në rritjen e prolaktinës ndikojnë dhe komponente  të tjerë do ishte mirë që për çdo gjë të shkoni tek mjeku të konsultoheni dhe të bëni analizat.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Aksident i rëndë në Shkodër

Humb jetën nëna, e bija shtatzanë rëndë