MENU
klinika

Nga The Washington Post

Luftë apo diplomaci? Kjo është dilema e Amerikës!

07.01.2020 - 17:50

Vrasja e komandantit iranian të forcave Quds, Gjeneralit Major Qasem Soleimani, ishte një veprim i guximshëm me pasoja shumë të rënda.

Padyshim që shton rrezikun e nisjes së luftës; por gjithashtu mund të hapë derën e diplomacisë..

Vrasja e Soleimanit nga forcat amerikane jashtë aeroportit të Bagdadit ishte një zhvillim i rëndësishëm për Irakun, i cili mund të bëhet fushëbeteje në konfrontimin ushtarak midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.

Njësitë e milicisë të mbështetur nga Irani, Forcat e Mobilizimit Popullor, ose PMF, luajtën një rol të rëndësishëm në mposhtjen e Shtetit Islamik në Irak.

Por që nga ajo kohë, qeveria e Irakut ka luftuar, kryesisht pa sukses, për t’i marrë njësitë nën kontrollin e saj.

Demonstratat e dhunshme në Irak gjatë disa muajve të fundit sfiduan korrupsionin, sektarizmin dhe joefektivitetin e qeverisë së Irakut, ata gjithashtu sulmuan ndikimin iranian. Kjo mund të forconte dorën e qeverisë irakiane në trajtimin e PMF-ve. Fatkeqësisht, vdekja e Soleimanit e ka larguar vëmendjen nga çështja.

Duke dëbuar forcat amerikane, qeveria e Irakut do të binte në grackën e Kataib Hezbollah: duke forcuar PMF-në e mbështetur nga Irani, duke dobëuar qeverinë irakiane dhe sovranitetin e shtetit dhe duke rrezikuar luftën kundër Shtetit Islamik.

Shtetet e Bashkuara mund t’i ndihmojnë. Shpesh ai e ka parë Irakun përmes prizmit të politikës amerikane ndaj Iranit. Administrata Trump duhet të deklarojë publikisht se është e angazhuar për sovranitetin e Irakut, se misioni i trupave amerikane dhe të koalicionit është të trajnojë forcat irakiane të sigurisë dhe t’i ndihmojë ata të mbrojnë popullin irakian kundër një Shteti Islamik të ringjallur, dhe se Shtetet e Bashkuara do të koordinojnë me qeverinë e Irakut për çështje që përfshijnë trupat amerikane.

Ndërsa bën atë që është e nevojshme për të mbrojtur ushtrinë dhe personelin civil amerikan në rajon, Shtetet e Bashkuara duhet të vazhdojnë luftën  me Iranin jashtë territorit të Irakut.

Administrata duhet të trajtojë çdo sulm të freskët nga Irani ose milicitë e tij ndaj forcave amerikane në Irak si një mundësi për të zhvendosur vëmendjen te Irani si kërcënim i vërtetë për sovranitetin e Irakut.

Përtej përqëndrimit të menjëhershëm në ruajtjen e marrëdhënieve SHBA-Irak, sigurisht që administrata Trump duhet të luftojë me mundësinë e përshkallëzimit të konfliktit me Iranin.

Vendet evropiane që mbështesin planin e përbashkët të veprimit , marrëveshjen bërthamore midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, mund të rindezin interesin e tyre për të promovuar paqen midis dy vendeve.

Trump, si Obama para tij, është përpjekur me forcë të tërheqë trupat amerikane nga Lindja e Mesme. Të dy dështuan.

Shtetet e Bashkuara mbeten të angazhuara atje sepse vazhdojnë të kenë interesa jetike në rajon: duke parandaluar kërcënimet terroriste; mbështetjen dhe mbrojtjen e miqve dhe aleatëve; duke kontrolluar ambiciet bërthamore të Iranit dhe ndikimin keqdashës.

Vrasja e Soleimanit mund të rezultojë në një përfshirje edhe më të thellë amerikane, por nuk ka pse nëse palët zgjedhin diplomacinë.

Stephen Hadley shërbeu si këshilltar i sigurisë kombëtare gjatë administratës së George W. Bush.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Gjermania e Franca, te Rusia e Kina

Si reagoi bota për vrasjen e gjeneralit iranian nga SHBA?


Kthesa e re diplomatike e Erdogan

Pse po afrohet Sulltani me Perëndimin?

“Zgjohet” Evropa, furnizon Ukrainën me armë të reja

Kur mund të nisë ofensiva e re e Kievit?

Thërret në Uashington rivalin e tij politik!

SHBA vë në punë planin për “rrëzimin” e Netanyahut