MENU
klinika

Kongresi i jashtëzakonshëm i partisë

Kush do e zërë vendin e Merkelit? Gjermanët zgjedhin në prill

24.02.2020 - 17:36

CDU, partia e Angela Merkel do të zgjedhë një drejtues të ri në një kongres të veçantë më 25 prill, thanë burimet për AFP të hënën, pasi partia të përgatitet për largimin e kancelares gjermane.

Pasardhësja e pritshme e Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer, dha dorëheqjen si drejtues partie këtë muaj për një skandal që përfshin bashkëpunim të dukshëm me të djathtën e djathtë.

Kongresi i jashtëzakonshëm i partisë së Unionit Kristian Demokratik në pranverë duhet të nxjerrë një kryetar të ri, i cili më pas do të ishte pothuajse i sigurt për t’u bërë kandidati i partisë për kancelar.

Të dielën, partia pësoi rezultatin e saj të dytë më të dobët në zgjedhjet rajonale, duke u renditur e treta në Hamburg me vetëm 11.5 përqind të votave.

AKK hoqi dorë nga gara për të pasuar Merkelin pas gati një viti si kryetare e partisë, duke njoftuar dorëheqjen e saj në 10 shkurt.

Ligjvënësit rajonalë në shtetin lindor të Thuringia kishin kundërshtuar një dekret nga Berlini për të mos bërë aleat me ekstremitetet. Ishte shenja e fundit që ministrja e mbrojtjes nuk kishte arritur të vuloste autoritetin e saj në CDU dhe nuk mund të pasonte Merkelin.

Zgjedhja e udhëheqësit do të përcaktojë të ardhmen e një partie, që ka dominuar politikën gjermane që  kur republika federale pas Luftës së Dytë Botërore, u themelua në 1949.

Anketat nxjerrin në pah nevojën urgjente për veprim, pasi vetëm 27 përqind thonë se ata do ta mbështesin CDU-në, 23 përqind favorizojnë të gjelbërit dhe 14 përqind për të djathtën.

Der Spiegel e etiketoi “vetëshkatërrimin” e CDU-së nga “një parti pa drejtim ose një qendër strategjike”.

Konservatorët janë “një parti jashtë kontrollit”, tha Bild.