MENU
klinika

Për kurimin e koronavirusit

A duhet të shmangni vërtet ibuprofenin?

19.03.2020 - 17:31

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH)  ka këshilluar njerëzit që vuajnë nga COVID-19 që të mos marrin ibuprofen derisa të kryhen më shumë hulumtime.

Zëdhënësi i OBSH-së Christian Lindmeier u tha gazetarëve të martën: “Ndërkohë, ne rekomandojmë përdorimin e paracetamolit [acetaminophen] dhe mos përdorni ibuprofen si një vetë-mjekim. Kjo është e rëndësishme.”

Nëse ndjeheni të sëmurë nga një ftohje e keqe dhe dhimbje koke, ibuprofen mund të ndihmojë shpejt të qetësojë disa nga simptomat tuaja. Por a është kjo një ide e mirë nëse jeni goditur me COVID-19? Shkencëtarët dhe autoritetet e shëndetit publik janë të ndarë. Sidoqoftë, shumë ekspertë të shëndetit thonë se është më e sigurta për të shmangur ibuprofen nëse jeni i sëmurë me COVID-19 sepse ka një sasi të vogël të provave që mund të përkeqësojnë gjendjen. Nëse keni nevojë për lehtësim të dhimbjes, acetaminofeni ( paracetamol dhe tylenol nëse preferoni emrat e markave) është opsioni më i ndjeshëm dhe me rrezik të ulët.

Autoritetet franceze ishin ndër të parat që paralajmëruan kundër marrjes së qetësuesve kundër inflamacionit, përfshirë ibuprofen, nëse keni ethe nga infeksioni COVID-19. Olivier Véran, ministri i shëndetësisë në Francë, ka postuar në Tëitter fundjava e kaluar: “Marrja e anti-inflamatorëve (ibuprofen, kortizon, …) mund të jetë një faktor në përkeqësimin e infeksionit. Në rast ethe, merrni acetaminofen. Nëse tashmë po merrni ilaçe anti-inflamatore ose dyshoni, ndiqni  këshillat e mjekut. Një numër i ekspertëve gjithashtu kanë pohuar këtë pikëpamje dhe kanë paralajmëruar lehtë kundër përdorimit të ibuprofen. Sidoqoftë, si me pjesën më të madhe të shpërthimit aktual, ende nuk ka ende një pasuri të madhe të kërkimeve shkencore mbi çështjen. “Ndërkohë, për trajtimin e simptomave të tilla si ethe dhe dhimbje të fytit, duket e arsyeshme t’i përmbahen acetaminofenit si zgjedhja e parë,” thotë Prof Paul Little, profesor i kërkimit të kujdesit parësor në Universitetin e Southampton, MB.

Profesori ishte bashkëautor i një studimi  të botuar në British Medical Journal, që gjeti pacientë me infeksione të frymëmarrjes – të tilla si kollë dhe ftohje, jo COVID-19 – kishin më shumë të ngjarë të vuanin më tej komplikime të mëtejshme shëndetësore nëse trajtoheshin me ibuprofen sesa acetaminofen. Për sa i përket disa ekspertëve shëndetësorë që sugjerojnë të bëjnë kujdes në lidhje me ilaçet anti-inflamatore: “Këshillat kanë të bëjnë me vetitë anti-inflamatore të Ibuprofen, domethënë zvogëlon sistemin imunitar, i cili mund të ngadalësojë procesin e rikuperimit,” shpjegon profesori Ian Jones, virolog në University of Reading.

“Për më tepër, ka të ngjarë, bazuar në literaturën thelbësore rreth SARS I dhe ngjashmërive që ky virus i ri (SARS-CoV-2) ka me SARS I, që virusi zvogëlon një enzimë kyçe e cila rregullon në mënyrë të pjesshme ujin dhe kripën në gjak dhe mund të jetë pjesë e pneumonisë që shihet në raste ekstreme, “shtoi Prof Jones. “Ibuprofeni e përkeqëson këtë ndërsa acetaminofeni jo. Rekomandohet që njerëzit të përdorin acetaminofen për të ulur temperaturën nëse keni ethe. ” Sidoqoftë, një numër i autoriteteve shëndetësore nuk po e promovojnë këtë pikëpamje. Që nga 17 Mars, Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar ende rekomandon marrjen e ibuprofen për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave. Në të njëjtën mënyrë, ekspertë të tjerë të sëmundjes infektive kanë shprehur shqetësimin se këshillat për të shmangur ibuprofen mund të ngatërrohen dhe të shkaktojnë shqetësim të panevojshëm për publikun. Ndërkohë, Reckitt Benckiser – prodhuesit e Nurofen, një ilaç më i shitur për dhimbje që përmban ibuprofen – është përpjekur të heqë paralajmërimet kundër marrjes së ilaçit të tyre, duke thënë se ata “nuk janë të vetëdijshëm për ndonjë dëshmi që ibuprofen ndikon negativisht në rezultatin tek pacientët që vuajnë nga COVID- 19 infeksion. “

Siç u përmend, shumë aspekte të këtij  shpërthimi viral nuk janë kuptuar ende plotësisht pasi shkencëtarët kanë vetëm disa muaj për të arritur të nxjerrin konkluzione.

Si e tillë, njohuritë tona në rritje mund të nënkuptojnë që informacioni shpejt bëhet i vjetëruar ose i parëndësishëm. Derisa të mos dihet më shumë, mënyra më e sigurt është që së pari të zgjedhni ilaçe të bazuara në acetaminofen./ Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Jep rezultate të shkëlqyera brenda 24 orëve"

Mjeku italian pretendon se ka gjetur kurën kundër koronavirusit

Koronavirusi mbyll kufijtë e shteteve...

Evropa heq dorë nga “Marrëveshja e Shengenit”?

Anulohen aktivitetet kulturore

Margariti: Të mos biem në panik