MENU
klinika

Mjeku që luftoi kundër HIV-it, SARS-it dhe Ebola-s

Ai është shpresa e amerikanëve për të luftuar Koronavirusin

24.03.2020 - 08:30

Dr Anthony Fauci ka fituar respektin e publikut pas luftimit të HIV, SARS dhe Ebola.

Kjo nuk është hera e parë që ai është përballur me një epidemi: Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor i Shteteve të Bashkuara për sëmundjet infektive, respektohet se është një zë i arsyes në kohë krize.

Ai ndihmoi qeveritë republikane dhe demokratike gjatë përhapjes së sëmundjeve si HIV, SRAS, MERS, Ebola dhe antraksit, shkruan Daily Mail.

Ai gjithashtu është i admiruar për aftësinë e tij për të shpjeguar shkencën pa tingëlluar si konfuz ose përçmues dhe, së fundmi, për korrigjimin e presidentit Donald Trump.

Kur presidenti tha se kompanitë farmaceutike do të kishin një vaksinë koronavirus “së shpejti”, Fauci tha se do të duhej një vit ose 18 muaj.

Ai nuk ishte i martuar deri në moshën 44-vjeç dhe ka tre vajza të rritura.

Ai ka vrapuar në maratona dhe është një tifoz i vrapimit në distanca të gjata.

Kur flet, të gjithë e dëgjojnë, kjo është arsyeja pse ai është bërë një zë i besueshëm që, për më shumë se 30 vjet, sepse Fauci ka ndarë faktin nga trillimet.

Për kontributin e tij, atij iu dha Medalja Presidenciale e Lirisë nga ish-Presidenti Bush në qershor të vitit 2008, i cili përmendi se si në moshë të re ai mësoi një qëndrim të pavarur.

“Në një lagje të mbushur me tifozë të Brooklyn Dodgers, Fauci mbështeti Yankees”, tha Bush.

Nga Ronald Reagan tek Donald Trump, të gjithë e lejojnë atë të flasë për aftësinë e tij për të transmetuar dije dhe për të kthyer gjuhën shkencore dhe të komplikuar në gjuhë koloniale, pa e ekzagjeruar ose minimizuar.

Drejtori i Institutit Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID), një përbërës i Institutit Kombëtar të Shëndetit (NIH), Fauci lindi në Brooklyn në vitin 1940.

Ai u bë drejtor i NIAID në vitin 1984 gjatë krizës së HIV dhe AIDS në Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 1990, kur aktivistët hynë në protestë ndaj NIH, Fauci vendosi të ketë një dialog me ta.

Ai u diplomua në Universitetin Cornell dhe deklaroi në një intervistë me NIH se interesi i tij për mjekësinë vjen nga interesi i tij i fortë për njerëzit, bërja e pyetjeve dhe zgjidhja e problemeve.

Dhe ndërsa 79-vjeçari është në grupin me rrezikshmëri të lartë nga coronavirus, ai vazhdon të punojë në Task Force të Shtëpisë së Bardhë që u krijua posaqërisht për të luftuar coronavirusin.

Fauci përdori, në një takim me komitetin e Shtëpisë së Bardhë, një metaforë me hokej mbi akull për të përshkruar strategjinë e tij kundër pandemisë: njeriu nuk shkon atje ku është disku i gomës, por se ku do të shkoj disku. Ai shpreson se një përgjigje dinamike do t’i vendosë Shtetet e Bashkuara ku shkon rekordi. Megjithatë, ai gjithashtu siguroi që është e paparashikueshme.

Ai mbron frenimin për të parandaluar përhapjen e virusit, zbutjen për të kontrolluar dëmin e tij, rritjen e testimit konfirmues dhe shkencë të shkurtër dhe afatgjatë për të zhvilluar trajtimin dhe vaksinat.

Fauci thotë se provat nuk tregojnë se sa raste do të ketë, por si do të përgjigjet me përmbajtje dhe zbutje.

Ndërsa ai pranoi në Kongres se sistemi qeveritar nuk është i dizajnuar për të provuar masivisht për infeksione të mundshme, ai gjithashtu duartrokiti vendimin e presidentit Trump për të kufizuar udhëtimet në Evropë.

“Ne kishim nevojë të fiknim burimin në atë rajon”, tha ai.

Presidenti Donald Trump ka këmbëngulur që ilaçet e përdorura për të luftuar malarinë mund të jenë një mundësi për trajtimin e coronavirusit.

Sidoqoftë, gjatë një konference për shtyp këtë të premte, Fauci deklaroi se nuk ka asnjë provë që hidroksilklorina është e efektshme në trajtimin e coronavirusit.

Fauci e kuptoi se shpresa dhe shkenca, dy këndvështrime të ndryshme, mund të bien ndesh, dhe vërejti se ai e përjetoi atë gjatë epidemisë së AIDS në vitet 1980.

Ai gjithashtu shtoi se detyra e tij si shkencëtar është të dëshmojë se ekziston një trajtim dhe një kurë që është e sigurt dhe funksionon.

Ai tashmë është në vijën e frontit kundër coronavirusit, por siç e ka thënë edhe ai vet, duhet kohë që një vaksinë të dalë në treg, sepse ajo duhet të testohet, pastaj të dalë në shitje në masë.

Tashmë ai është shpresa e miliona njerëzve, e sidomos e amerikanëve, sepse ai këtë e ka dëshmuar me luftën ndaj HIV, SARS dhe Ebola.