MENU
klinika

Po pas krizës?

BE ndaloi udhëtimet por tani është vonë!

17.03.2020 - 14:05

Bashkimi Evropian vendosi të hënën për të ndaluar udhëtimin e panevojshëm në bllok për të penguar frenimin e koronavirusit, një masë e jashtëzakonshme për një kontinent që krenohet me lirinë e lëvizjes.

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, propozoi një ndalim prej 30 ditësh që do të përfshinte të gjitha 27 vendet e Bashkimit Evropian përveç Irlandës. Ajo inkurajoi vendet e tjera evropiane, përfshirë Britaninë dhe anëtarët jo-BE në zonën pa pasaporta Shengen, që të bien dakord me kufizimet e tyre.

“Sa më pak udhëtime të kemi, aq më shumë mund të frenojmë virusin,” tha ajo të hënën në një deklaratë.

Edhe pse komisioni pritet të votojë mbi propozimin të martën, mund të jetë tepër vonë për të parandaluar anëtarët e Bashkimit Evropian të shkojnë në drejtimet e tyre, një sfidë me të cilën blloku u përball në 2015.

Organizata Botërore e Shëndetit ka shpallur Evropën epiqendrën e re të shpërthimit të COVID-19. Italia, Spanja dhe Franca kanë vendosur kufizime gjithëpërfshirëse për lëvizjet e brendshme dhe tregtinë, duke mbyllur baret dhe restorantet dhe duke kufizuar ndjeshëm udhëtimet e brendshme.

Javën e kaluar, Presidenti Trump ndaloi shumicën e evropianëve që të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara, një veprim që nuk u pëlqye nga liderët evropianë për faktin se janë bërë pa konsultimin e tyre.

Në deklaratën e saj, Von der Leyen tha që ajo kishte njoftuar udhëheqësit e G7 para se të bënte publik ndalimin e planifikuar të udhëtimit në zonën Shengen.

Disa anëtarë të Parlamentit Evropian, të cilët ishin duke punuar nga vendet e tyre të vendit ose në Bruksel, i konsideruan kufizimet e udhëtimit si të nevojshme për të ngadalësuar përhapjen e virusit, megjithëse ata e kuptuan se ishte kundër frymës së zonës Shengen, e cila hyri në fuqi në 1995.

“Sigurisht, si anëtar i Parlamentit jam për kufij të hapur,” tha demokrati i krishterë gjerman Peter Liese. “Por ligjërisht është e mundur, marrëveshja e Shengenit lejon mbylljen e kufijve, dhe është gjëja e duhur. Ne duhet ta bëjmë atë ”

Por anëtarët kërkuan domosdoshmërinë e mbajtjes së filozofisë së BE-së pa kufij, të paprekur pas përfundimit të krizës.

Përkthyer dhe përshtatur nga Los Angeles Times/ konica.al

"SHBA-të janë perandoria e gënjeshtrave"

Kina reagon ashpër për raportin se manipulon mediat globale

Marrëveshje në minutën e fundit

Shmanget mbyllja e qeverisë amerikane

“New York Times” zbulon të vërtetën

Sa territor ka marrë Rusia që nga nisja e luftës?

Nis rekrutimi i vajzave adoleshente,

Putin dhe Lukashenko kalojnë çdo kufi

Kreu i ushtrisë amerikane largohet nga posti

Pse Mark Milley konsiderohet “legjendë” në Pentagon?