MENU
klinika

Sa kanë humbur deri tani?

Koronavirus “zbras xhepat” e miliarderëve të botës

22.03.2020 - 12:01

Edhe njerëzit më të pasur në botë kanë vuajtur nga paniku në tregjet e shkaktuara nga përhapja e koronavirusit nëpër kontinente. Java e fundit e shkurtit u bë më e keqe për tregjet e aksioneve pas krizës financiare.

Ndërsa koronavirusi përhapet me shpejtësi jashtë territorit të Kinës, shqetësimi i investitorëve për ndikimin e tij në ekonominë globale është rritur.

Këto frikë javën e kaluar ndezën një shitje masive të aksioneve në të gjithë botën. Indekset Shanghai Composite dhe Euro Stoxx 50 ranë përkatësisht 5.2% dhe 12.4%. Në SH.B.A., indeksi Dow Jones që nga e Premtja e kaluar humbi rreth 3.500 pikë, ose 12.4%.

Ja 10 miliarderët të cilët kanë humbur shifrën më të madhe të parave gjatë javës së kaluar:
Jeff Bezos
Burimi i pasurisë: Amazon
Humbja: 14.1 miliard dollarë

Warren Buffett
Burimi i pasurisë: Berkshire Hathaway
Humbja: 9,8 miliardë dollarë

Elon Musk
Burimi i pasurisë: Tesla
Humbja: 8.5 miliardë dollarë

Mark Zuckerberg
Burimi i pasurisë: Facebook
Humbja: 8.5 miliardë dollarë

Larry Allison
Burimi i shtetit: Oracle
Humbja: 7,7 miliardë dollarë

Bernard Arnault
Burimi i pasurisë: LVMH
Humbja: 7,4 miliardë dollarë

Faqe Larry
Burimi i pasurisë: Alfabeti
Humbja: 7,3 miliardë dollarë

Sergey Brin
Burimi i pasurisë: Alfabeti
Humbja: 7 miliardë dollarë

Bill Gates
Burimi i pasurisë: Microsoft
Humbja: 6.6 miliardë dollarë

Amancio Ortega
Burimi i pasurisë: Inditex
Humbja: 6.1 miliard dollarë