MENU
klinika

"Unë dhe babai më Covid-19"

“Shpëtimtarja e planetit” në karantinë prej dy javësh

25.03.2020 - 10:30

Greta Thunberg mund të jetë infektuar nga koronavirusi dhe u dërgon një mesazh të rinjve nëpër botë për rëndësinë e qëndrimit në shtëpi në mënyrë që të mos infektojnë të tjerët.

Ajo e njoftoi vetë këtë fakt në një postim në Instagram, disa ditë pasi nuk kishte asnjë lajm për 17-vjeçaren suedeze dhe pasi të premten grevat e klimës ishin bërë “dixhitale”, ose në internet, për shkak të pandemisë në vazhdim.

Përveç kësaj, Greta thotë se babai i saj Svante, i cili udhëtoi me të për në Evropë, gjithashtu mund të jetë infektuar, pasi të dy kishin të gjitha simptomat që lidhen me Covid-19.

“Kam qëndruar në shtëpi dy javët e fundit. Që kur u ktheva nga udhëtimi im në Evropën Qendrore, jam izoluar (në një apartament të marrë hua nga nëna dhe motra ime). Rreth dhjetë ditë më parë fillova të ndjeja disa simptoma, gjithashtu edhe babai im, i cili udhëtoi me mua nga Brukseli. Ndihesha e lodhur, kisha ethe, dhimbje të fytit dhe kollë. Babai im kishte të njëjtat simptoma, por shumë më intensive se unë”, shkruan Greta në Instagram.

kolana e librave

Pastaj, duke përmendur mundësinë e infektimit, ajo sqaron se “në Suedi nuk mund të marrësh testin e Covid-19, përveç nëse kërkon kujdes urgjent mjekësor. Të gjithë pacientëve u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi dhe të izolohen. Kështu që unë nuk e bëra testin për Covid-19, por është jashtëzakonisht e mundshme që të mund të jem infektuar duke pasur parasysh simptomat dhe rrethanat”.

Në fund ajo ka një mesazh për të gjithë të rinjtë, sidomos adoleshentët e shumtë që e ndjekin atë:

“Unë nuk u ndjeva keq dhe nuk dyshova për asgjë”, thotë ajo duke shtuar se “kjo është ajo që e bën virusin të rrezikshëm. Shumë (veçanërisht të rinjtë) mund të mos vërejnë ndonjë simptomë ose simptomë shumë të butë.Pra shumë nuk e dinë që kanë virusin dhe mund t’ua transmetojnë atë personave në rrezik. Ne që nuk i përkasim grupeve të njerëzve në rrezik kemi një përgjegjësi të madhe, veprimet tona mund të bëjnë ndryshimin midis jetës dhe vdekjes për shumë të tjerë. Mbajeni mend këtë, “përfundon Greta, duke sugjeruar që të dëgjoni ekspertët dhe të qëndroni në shtëpi për të frenuar përhapjen e virusit.

Për këtë sezon veror, ndryshe...

5 librat që rekomandon Bill Gates

Reagimi i televizionit "flakë më flakë"

Agron Llakaj i drejtohet AMA-s për reality-shown e TopChannel

"Më la lidhur deri kur u zgjuan gjelat e Surrelit"

Kryeministri fiksohet pas filmit “Gangs of London”

Dhe.. jo! Nuk është bashkëshortja!

Lorik Cana zbulon se për kë është tepër xheloz

‘Ke ndër mend të bësh një bebe?’

Besa Kokëdhima tregon kur do të bëhet nënë