MENU
klinika

Nga The Guardian

Koronavirusi nuk është punë e Putinit!

09.04.2020 - 12:43

Vladimir Putin  duket se është zhdukur që kur koronavirusi ka shpërthyer.

Masat e rrepta të karantinës dhe mbylljet e kufijve janë imponuar nga togere të besuar duke përfshirë kryetarin e Moskës, Sergei Sobyanin dhe kryeministrin e ri, Mikhail Mishustin.

Putini, ndërkohë, është përqendruar kryesisht tek problemet financiare të rusëve gjatë telekonferencave ose në fjalimet televizive nga një zyrë boshe.

“Boll pritët që Putini të vijë dhe t’ju shpëtojë,” tha Yevgenia Albats, redaktorja e revistës së pavarur New Times.

Putin ka shmangur tubimet publike që nga fundi i marsit, ditë pasi veshi një kostum të verdhë për të vizituar spitalin kryesor të Moskës për pacientët me koronavirus

Kremlini ka thënë se Putin nuk është i sëmurë dhe po punon nga distanca, por takimi shtroi pyetje nëse presidenti i Rusisë ishte gjithashtu I izoluar, si Angela Merkel dhe Justin Trudeau.

Të mërkurën, Putin mbajti një fjalim në televizion publik duke kërkuar bonuse për infermierët dhe mjekët që kujdeseshin për pacientët Covid-19, dhe duke i quajtur dy-tre javët e ardhshme “vendimtare” në betejën e Rusisë me sëmundjen.

Duke u bërë thirrje rusëve të bashkohen, Putini e krahasoi luftën e vendit me koronavirusin me betejat me armiqtë e shekujve 10 dhe 11.

“Të dashur miq!” tha ai. “Gjithçka kalon, dhe edhe kjo do të kalojë. Vendi ynë ka kaluar vazhdimisht prova serioze: Rusia i mundi të gjithë. Ne gjithashtu do të mposhtim këtë koronavirus. Së bashku do të kapërcejmë gjithçka ”.

Paraqitja televizive e Putinit të Mërkurën, ku ai bëri një thirrje të drejtpërdrejtë për masa të reja për të ndihmuar rusët, mund të tregojë se ai planifikon të marrë një qasje tjetër ndaj krizës.

Ekzistonte një mundësi tjetër, shkroi Tatiana Stanovaya, një analiste politike ruse dhe drejtuese e firmës së analizave R.Politik: Putin thjesht nuk e sheh trajtimin e virusit si punën e tij.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Guardian/ konica.al

Kërcënimet atomike të Moskës dhe kritika nga perëndimi

A do të kishte kuptim për Rusinë vënia në përdorim e armëve?

Dërgohen në vijën e parë të frontit të luftës

Zelensky, shkarkon disa nga gjeneralët e lartë!

Kush është njeriu që tërboi “dragoin”?

Kina fut Tajvanin në “rrethin e kuq”, bën provat e fundit