MENU
klinika

Çfarë po ndodh me tregtinë globale?

COVID-19 ‘po i fal’ miliarda dollarë mjekësisë

06.04.2020 - 13:23

Nënkancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz ka thënë se përvoja e përbashkët e luftimit të koronavirusit mund të çojë në një “epokë të re solidariteti”. Ekzistojnë pak shenja të krizës që i afrojnë kombet, megjithëse: Nga India në Evropë dhe SH.B.A., qeveritë po nxitojnë të marrin maska, ventilatorë, doreza dhe ilaçe në të gjitha ato që shkaktojnë tensione në një botë tashmë të stunguar nga globalizimi. Vendet po nxitojnë të vendosin kufizimet e eksportit, duke kontribuar në atë që Organizata Botërore e Tregtisë e quan “mungesë të rëndë” të mallrave të nevojshme për të luftuar virusin.

“Kuptohet, qeveritë janë duke marrë masa mbrojtëse për të ndaluar pandeminë,” tha OBT në një raport. Sidoqoftë, “disa nga këto masa mund të ndikojnë pa dashje në rrjedhën e shpërndarjes së mallrave mjekësorë nëpër vende të ndryshme.”

Përplasjet tregojnë se sa e prekshme është tregtia botërore e furnizimeve mjekësore ndaj veprimeve të njëanshme nga kombet individuale, dhe se sa vendet e zhvilluara, janë të varura për pajisjet themelore mjekësore për të luftuar një epidemi. Kjo do të ndodhë në një klimë mosbesimi ndërsa Presidenti Donald Trump shtyn axhendën e tij, e cila e ka parë atë të kritikojë shpesh institucionet globale si dhe aleatët e SHBA si Gjermania dhe Franca. Këto përplasje reflektojnë gjithashtu rritjen e ndikimit ekonomik të Pekinit dhe përfshirjen e tij në zinxhirët e furnizimit global. Kina është ose një ofrues i lëndëve të para për pajisjet mjekësore për shumë vende, ose burimi i tyre kryesor i mallrave të përfunduara.

Ndërsa përqendrimi i politikës zhvendoset në shëndetin publik, mungesa e kontrollit mbi zinxhirët e furnizimit përkthehet në presion politik mbi qeveritë. Si një eksportues i madh i barnave gjenerike, India tashmë kishte kufizuar shitjet e huaja të ilaçeve të caktuara dhe përbërësve farmaceutikë në përgjigje të krizës së koronavirusit, dhe ky është shqetësimi i ngritur në Europë. Ndalimi i eksportit indian është diskutuar në mënyrë të përsëritur nga mekanizmi i Bashkimit Evropian për Përgjigjen e Krizave Politike, ku një grup ekspertësh dhe diplomatësh në Bruksel, kërkojnë të koordinojnë politikën e bllokut.

Zyrtarët francezë akuzuan amerikanët e paidentifikuar se paguanin për të siguruar maska ​​në Kinë që ishin caktuar për Francën. Por ndërkaq, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Paris hodhi poshtë çdo sugjerim që qeveria federale ishte përfshirë në veprime të tilla si “plotësisht e rreme”.

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

Në një përpjekje për të lehtësuar fluksin e importeve, Komisioni Europian hoqi dorë nga tarifat dhe taksat e vlerës së shtuar për pajisjet e tilla mjekësore deri në fund të korrikut. Kjo ul çmimin e maskave në Itali me një të tretën, tha Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen.

“Ne qëndrojmë pranë punonjësve tanë shëndetësorë dhe spitaleve dhe do të bëjmë gjithçka që mund t’i ndihmojmë më tej,” tha ajo në një mesazh video.

Komisioni ka kërkuar fillimin e prokurimit të përbashkët për furnizime të ndryshme mjekësore ndërsa përshpejton prodhimin e në Europë. Von der Leyen dhe Thierry Breton, zyrtari i BE-së përgjegjës për tregun e brendshëm të bllokut, mbajtën bisedime me përfaqësuesit e industrisë dhe arritën në përfundimin se rritja e prodhimit nën kapacitetin ekzistues ishte më e realizueshme sesa rikualifikimi i prodhimeve të tjera të ngjashme me kompanitë e automjeteve dhe hapësirës ajrore.

Në të kundërt, Sh.B.A., importuesi më i madh në botë i produkteve medicinale për tre vitet e fundit, është kthyer te prodhuesit e makinave të tilla si General Motors për të prodhuar ventilatorë gjatë krizës.

Në një deklaratë të 26 Marsit pas një konference të veçantë, drejtuesit e G-20 duke përfshirë edhe Trump gjithashtu u zotuan të “punojnë për të siguruar rrjedhën e furnizimeve mjekësore jetësore, produkteve kritike bujqësore si dhe mallrave apo shërbimeve të tjera përtej kufijve.” Gara për furnizime mjekësore tregon një rikthim në tensionet gjeopolitike vetëm disa muaj pasi Shtetet e Bashkuara dhe Kina arritën një marrëveshje për të ndalur një luftë globale tregtare.