MENU
klinika

As tani që qindra rusë po vdesin

Putin nuk mund t’i sakrifikojë momentet e tij të lavdisë!

08.04.2020 - 16:59

Mijëra trupa do të marshojnë përtej Sheshit të Kuq 9 maj për të festuar fitoren e Bashkimit Sovjetik në Luftën e Dytë Botërore. Në kohën e koronavirusit, a mundet që gjithçka të shkojë ashtu siç ishte planifikuar?

Kjo është pyetja me të cilën përballet presidenti rus, Vladimir Putin dhe administrata e tij.

Kryeqyteti rus është izoluar, pjesë e masave të marra për të luftuar numrin në rritje të infeksioneve koronavirus.

Përkujtimi i humbjes sovjetike të Gjermanisë naziste është një festë vjetore, ku Rusia ndalon punën për të shënuar përvjetorin e asaj që ende njihet si “fitorja e madhe”.

Këtë vit supozohet të jetë jashtëzakonisht i veçantë. Kanë kaluar 75 vjet nga përfundimi i konfliktit, kështu që për shumë veteranë mund të jetë festa e fundit. Megjithatë, ata të moshuar të respektuar janë gjithashtu në grupmoshën që shihet si më e prekshmja ndaj koronavirusit.

Kërcënimi i koronavirusit për veteranët?

Natyrisht, tani gjithçka po vihet në dyshim. Përveç festës publike, më 9 maj, 1 maj është gjithashtu një ditë pushimi për të shënuar “Ditën e Punës” të epokës sovjetike.

Kujtimi i Sakrificës Sovjetike në Luftën e Dytë Botërore

9 maji, sidoqoftë, është i veçantë. Më shumë se 20 milion qytetarë sovjetikë, personel ushtarak dhe civilë, vlerësohet të jenë vrarë në Luftën e Dytë Botërore.

Fitorja në “Luften e Madhe Patriotike” festohet si një moment i shenjtë në tregimin kombëtar.

Vetë Putin ka bërë shumë për të promovuar atë ide.

Pjesë e politikës bashkëkohore ruse

Megjithatë, përkujtimi i Luftës së Dytë Botërore ka mesazhin e tij edhe në politikën bashkëkohore ruse. Elementi ushtarak mungonte kryesisht nga përkujtimi që nga fundi i epokës Sovjetike e deri në vitin 2008, kur u ringjall tradita. Nën presidencën e Putinit, është bërë një mënyrë që Rusia të kërkoje besim në shtëpi, dhe pushtet jashtë vendit.

Dilemat Për Perëndimin, dhe Kremlini

Ftesat për udhëheqësit botërorë kanë shkaktuar dilema diplomatike pasi marrëdhëniet e tensionuara midis Rusisë dhe Perëndimit, veçanërisht idhur me Krimenë dhe Sirinë, i bëjnë qeveritë të pyesin nëse duhet të dërgojnë përfaqësues.

Frika nga koronavirusi mund të ofrojë një justifikim të pranueshëm për të mos marrë pjesë.

Për Putinin, vendimi nëse, kur, apo si do të mbahet parade ushtarake, përfaqëson një zgjedhje të vështirë: anulimin ose shtyrjen e paradës, dhe humbjen e një momenti të lavdisë kombëtare; ose vazhdimin e planeve dhe më shume rrezik nga koronavirusi.

Nga debati me Trump, te gafa me emrin e Putinit

Prapaskenat e lamtumirës së presidentit Joe Biden!

Trump i frikësohet potencialit të saj në debat

Kush është Kamala Harris?

"Nder i madh të shërbeja në këtë detyrë!"

Zgjedhjet në SHBA/ Joe Biden tërhiqet nga gara!