MENU
klinika

Bilanci për sot

Si është gjendja në klinikën Infektive të Kosovës?

30.04.2020 - 09:29

Në klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, sot me datë 30 prill, janë të hospitalizuar gjithsej 33 raste me Covid -19.

Në njoftimin për media theksohet se gjendja e pacientëve të sëmurë me Covid- 19 të hospitalizuar në Klinikën Infektive rezulton se 27 raste janë në gjendje stabile, 5 raste janë në trajtim me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

“Në mjekimin intensiv është duke u trajtuar një paciente në gjendje të rëndë dhe përkujdesje intensive”, thuhet në raportin e hartuar nga doktoresha Sadie Namani, specialiste dhe infektologe.

Tutje, theksohet se sot nga klinika do të lirohen 2 pacientë të shëruar nga infeksioni me Covid -19, ndërsa 5 pacientë me Covid-19 pozitivë lirohen në gjendje të mirë shëndetësore.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN