MENU
klinika

Planet e reja

BBC/ Për herë të parë, Kina nuk synon rritjen ekonomike!

22.05.2020 - 11:34

Kina nuk do të vendosë një qëllim të rritjes ekonomike për këtë vit pasi merret me pasojat nga pandemia e koronavirusit. Eshtë hera e parë që Pekini nuk ka pasur një objektiv të brendshëm bruto (PBB) që nga viti 1990 kur filluan regjistrimet.

Njoftimi u bë nga Kryeministri Li Keqiang në fillimin e mbledhjes vjetore të parlamentit të vendit. Ekonomia e dytë më e madhe në botë u tkurr me 6.8% në tremujorin e parë nga një vit më parë pasi mbylljet paralizuan bizneset.

“Kjo për shkak se vendi ynë do të përballet me disa faktorë që janë të vështirë të parashikohen në zhvillimin e tij për shkak të pasigurisë së madhe në lidhje me pandeminë Covid-19 dhe mjedisin ekonomik dhe tregtar botëror,” tha Kryeministri Li.

Udhëheqja e vendit ka premtuar të forcojë masat e mbështetjes ekonomike mes shqetësimeve në rritje se rritja e papunësisë mund të kërcënojë stabilitetin shoqëror.

Masa vjen pasi tensionet midis Pekinit dhe Uashingtonit po tensionohen gjithnjë e më shumë në lidhje me pandeminë e koronavirusit, tregtisë dhe Hong Kong-ut.

Të enjten, Presidenti Donald Trump përshpejtoi sulmet e tij ndaj Kinës, duke sugjeruar se udhëheqësi i vendit, Xi Jinping, qëndron pas një “sulmi disinformues dhe propagandistik në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë”.

Kjo erdhi ndërsa zoti Trump dhe republikanët e tjerë kanë përshkallëzuar kritikat e tyre për trajtimin e Pekinit në fazat e hershme të shpërthimit.

Gjithashtu të enjten, Kina njoftoi planet për të imponuar legjislacion të ri të sigurisë kombëtare në Hong Kong pas protestave pro-demokracisë të vitit të kaluar.

Njoftimi u prit me një paralajmërim nga zoti Trump se SHBA do të reagonte “shumë fuqishëm” kundër çdo përpjekje për të fituar më shumë kontroll mbi ish-koloninë Britanike.

Më vete, dy senatorë amerikanë kanë propozuar legjislacion për të ndëshkuar subjektet kineze të përfshira në zbatimin e ligjeve të reja të planifikuara dhe të penalizojnë bankat që bëjnë biznes me ta.

Në fillim të kësaj jave, Senati amerikan miratoi njëzëri një propozim për të hequr dorë nga ndërmarrjet kineze nga bursat amerikane, nëse ato nuk respektojnë standardet e raportimit financiar të SHBA-së.

Kompanitë kineze të renditura në SHBA kanë vëzhguar një kontroll të shtuar javët e fundit pasi Luckin Cafe zbuloi se një hetim i brendshëm zbuloi se qindra miliona dollarë të shitjeve të tij vitin e kaluar ishin “fabrikuar”.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC