MENU
klinika

Editoriali i The Guardian

BE dhe COVID-19: Më mirë vonë se kurrë!

01.05.2020 - 19:12

Të paktën shtatë javë pasi Organizata Botërore e Shëndetit konfirmoi pandeminë, Evropa mbetet në frontin e parë të betejës për të frenuar virusin Covid-19.

Pesë nga gjashtë vendet që raportojnë më shumë raste janë në Evropë. Shtatë nga 10 vendet që raportojnë më shumë vdekje janë gjithashtu në kontinentin tonë.

Megjithatë, Evropa ka luftuar kundër virusit. Përkundër veprimeve të panumërta të solidaritetit ndërkufitar në frontin mjekësor, kombet e pasura të Evropës kanë provuar se ngurrojnë të mbështetësin ekonomitë e varfëra të kontinentit.

Lajmi i mirë, është se kjo përçarje nuk është përkeqësuar dhe ndoshta, ndoshta, është lehtësuar pak.

Këtë javë, udhëheqësit e 27 vendeve të BE më në fund nënshkruan një paketë shpëtimi prej 540 miliardë eurosh. Kjo u jep vendeve si Italia dhe Spanja, të drejtën e huazimit nga mekanizmi i shpëtimit të eurozonës. Problemi është që vendet anëtare të BE-së nuk kanë dëshirë të marrin hua, pjesërisht sepse kanë frikë se marrja e më shumë borxheve do të thellonte pabarazinë midis jugut dhe veriut të BE-së.

Në vend të kësaj, Franca dhe vendet anëtare të jugut dëshirojnë që BE të bëjë transferime financiare për anëtarët e saj. Disa shtete të pasura, veçanërisht Gjermania, e kundërshtojnë këtë.

Si rezultat, EU27 vendosi të enjten se do t’ia kalonin “detyrën” Ursula von der Leyen dhe komisionit Evropian, të cilët kanë për detyrë të krijojnë një fond rimëkëmbjeje krahas buxhetit shtatëvjeçar të BE-së, i cili kërkohet nga fillimi i 2021.

Në samitin virtual të së enjtes, Angela Merkel tha se Gjermania, tashmë kontribuesi më i madh neto i buxhetit të BE, do të jepte një kontribut dukshëm më të lartë “në frymën e solidaritetit”. Von der Leyen tha më pas se BE do të përpiqet të krijojë një mekanizëm financimi që lejon një bilanc të granteve dhe kredive.

BERLIN, GERMANY – FEBRUARY 13: Ursula von der Leyen, current President of the European Commission and former German Defense Minister, arrives to testify before a Bundestag investigative commission over the use of consulting firms while she was defense minister on February 13, 2020 in Berlin, Germany. The commission is investigating the legality of the lucrative contracts as well as whether von der Leyen erased relevant communications before she returned her government-issued to mobile phone. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

Kjo nuk do të jetë e lehtë. Mosmarrëveshjet në lidhje me madhësinë e buxhetit të BE-së nuk janë zhdukur. Në të vërtetë, largimi i Mbretërisë së Bashkuar i kishte bërë ato më të ndërlikuara.

Tani, Von der Leyen ka vetëm disa javë për të dalë me një paketë. Paketa ka të ngjarë të jetë e madhe. Por dëmi ekonomik i shkaktuar nga pandemia do të thotë se kjo çështje është urgjente dhe prapë mund të paraqesë pyetje ekzistenciale, siç tha Emmanuel Macron këtë javë, për vetë BE-në.

Ky është një moment i madh për BE-në. Por kjo ka implikime të drejtpërdrejta edhe për Britaninë. Nëse tranzicioni Brexit do të zgjerohej në 2021, Mbretëria e Bashkuar do të duhet të zgjasë gjithashtu kontributin e saj buxhetor.

Megjithatë, nuk ka zgjidhje të lehtë për çdo qeveri pas fundit të pandemisë. BE-ja mund të jetë e ndarë në lidhje me përgjigjen ekonomike.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Guardian/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Presidentja e Ke-së: Duhen investuar shumë miliarda

“Evropa ka nevojë për një Plan Marshall”

Komisionari për Zgjerimin i Bashkimit Evropian, Varhelyi

“BE-ja nuk po bën garë me ndihmat për Ballkanin”

Takimi i Këshillit të Ministrave për shëndetin

“Po bëjmë gjithçka për menaxhimin e COVID-19”