MENU
klinika

BBC paralajmëron rrezikun për…

Bota numëron sot 4 mln të prekur nga koronavirusi

10.05.2020 - 10:46

Mbi 4 mln persona janë prekur nga koronavirusi në të gjithë botën, sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins.

Numri global i vdekjeve gjithashtu është rritur në mbi 277,000. SHBA mbetet vendi më i goditur, duke përbërë mbi një çerek raste të konfirmuara dhe një të tretën e vdekjeve.

Ekspertët paralajmërojnë se numri i vërtetë i infeksioneve ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë, me shkallë të ulët testimi në shumë vende që kanë të dhëna të paplota.

Numri ditor i vdekjeve po vazhdon të bjerë në disa kombe, përfshirë Spanjën, por ekziston shqetësimi se lehtësimi i kufizimeve të bllokimit mund të çojë në një “valë të dytë” të infeksioneve.

Për më tepër, qeveritë po bëjnë gati për pasojat ekonomike pasi pandemia godet tregjet globale dhe zinxhirët e furnizimit.

Një zyrtar i lartë kinez ka thënë për mediat lokale se pandemia ishte një “provë e madhe” që kishte ekspozuar dobësi në sistemin e shëndetit publik të vendit.

Pranimi i rrallë, nga drejtori i Komisionit Kombëtar të Shëndetit të Kinës, Li Bin, vjen pas kritikave të qëndrueshme jashtë vendit për përgjigjen e hershme të Kinës ndaj infeksionit.

Këtë javë, disa masa bllokimi kanë filluar të lehtësohen në Itali, dikur epiqendra globale e pandemisë. Italianët kanë mundur të dalin jashtë dhe të vizitojnë anëtarët e familjes në rajonin e tyre.

Franca ka regjistruar numrin e saj më të ulët ditor të vdekjeve për më shumë se një muaj, me 80 vdekje gjatë 24 orëve të fundit. Autoritetet po përgatiten të lehtësojnë kufizimet nga e hëna, siç ka vepruar edhe qeveria në Spanjën fqinje.

Ndërkohë, mbylljet po vazhdojnë në vende si Afrika e Jugut, pavarësisht thirrjeve nga partitë opozitare që ajo të përfundojë.

Në Korenë e Jugut, kufizimet e rinovuara po vendosen në bare dhe klube pas një seri transmetimesh të lidhura me rrethin e kohës së lirë të Seulit.

Rusia gjithashtu anuloi një sfilatë ushtarake në Moskë, e planifikuar si pjesë e festimeve të Ditës së Fitores së vendit.

Por, pavarësisht provave shkencore, drejtuesit e disa vendeve kanë vazhduar të shprehin skepticizëm për virusin dhe nevojën për bllokime.

Në Bjellorusi, mijëra ushtarë marshuan për të festuar Ditën e Fitores, pasi Presidenti Aleksandër Lukashenko hodhi poshtë thirrjet për masa më të ashpra.

Revista mjekësore britanike “The Lancet” ka shkruar një editorial tronditës për Presidentin brazilian Jair Bolsonaro, duke e quajtur atë kërcënimin më të madh për aftësinë e vendit të tij për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Brazili aktualisht po raporton numrin më të madh të rasteve në Amerikën Latine – me mbi 10,000 raste të reja të shtunën, duke e çuar numrin e përgjithshëm kombëtar në afro 156,000.

Por, pavarësisht shpërthimit, Presidenti Bolsonaro vazhdon të hedhë poshtë ashpërsinë e virusit dhe është përplasur me qeveritarët për masat e bllokimit.

Frustrimet për shpërthimin u bënë të dhunshme në Afganistan, dhe të paktën gjashtë njerëz vdiqën gjatë përleshjeve midis protestuesve dhe forcave të sigurisë.

Dhuna filloi pasi demonstruesit u mblodhën në Firozkoh, kryeqytetin e provincës Ghor, për t’u ankuar për dështimin e perceptuar të qeverisë për të ndihmuar të varfrit gjatë pandemisë. /BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Uniteti 100 vjet më parë...

Kur SHBA-Rusi u bashkuan kundër pandemisë