MENU
klinika

Koronavirusi/ “Skenari i pritshëm nuk na lejon të qetësohemi”

Komisioni Europian thirrje shteteve anëtare: Përgatituni për valën e dytë të infeksionit!

13.05.2020 - 10:58

Ndërsa vendet në Europë kanë filluar të lehtësojnë masat e bllokimit, ekspertët kanë shprehur frikë nga një valë e re e infeksioneve gjatë Verës.

Shqetësimi është që nivelet më të ulëta të infeksionit të kombinuara me temperatura më të larta mund të çojnë në vetëkënaqësi midis njerëzve për të mos respektuar rregullat e distancimit shoqëror dhe higjienës.

Bazuar në studimet e pandemive të mëparshme, ekspertët thonë se një valë e dytë ka të ngjarë të ndodhë edhe këtë herë.

epa08026182 A photo taken with a fisheye lens shows the European Commission headquarters in Brussels, Belgium, 26 November 2019. President-Elect of the European Commission Ursula von der Leyen on 27 November 2019 will present her team of Commissioners-designate and the new Commission’s programme to the European Parliament in Strasbourg, France. Members of the European Parliament (MEPs) will then discuss and decide (by simple majority) whether to elect the College of Commissioners or not. EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Stefan de Keersmaecker, zëdhënësi i Komisionit Evropian, shpjegoi se “Shtetet Anëtare duhet të përgatiten për valën e dyta eventuale të infeksionit duke shfrytëzuar çdo mundësi për të përmirësuar sistemet ekzistuese të mbikëqyrjes.” De Keersmaecker shtoi se autoritetet dhe qytetarët duhet të qëndrojnë në gatishmëri, dhe se “kjo është e rëndësishme për të siguruar që qytetarët të kuptojnë që valët e reja mund të ndodhin, edhe nëse një valë fillestare menaxhohet me sukses.”

Për ekspertët, vala e dytë e pandemisë nuk është çështje nëse, por thjesht se kur dhe për këtë arsye alarmi mbetet.

“Qeveritë janë të vetëdijshme që vala e dytë do të ndodhë dhe se ata duhet të mbajnë nën kontroll shkallën e infeksionit dhe të ri-vendosin kufizime dhe mbyllje të reja, kur ka një rritje të konsiderueshme të rasteve. Skenari i pritshëm nuk na lejon të qetësohemi pasi koronavirusi nuk do zhduket, pa vaksinën nuk është e mundur“, tha Dr. Klaus Cichutek nga Paul-Ehrlich-Institut.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


”Kosova fitoi një betejë, por jo luftën"

Mikrobiologu: Virusi nuk do zhduket, pritet një valë tjetër…

22 milionë të papunë brenda një muaji

Pandemia e koronavirusit dëmton rëndë ekonominë e SHBA


Vdekja e 3-vjeçarit pas ndërhyrjes në klinikën dentare të Roland Xhaxhos

Ekspertiza e Brian Spahiut do të kryhet nga një grup mjekësh italianë

Një itinerar udhëtimi nëpër fshatra, ferma, shtigje e rafting

‘Forbes’ zgjedh Shqipërinë për aventurë emocionuese

"Do ketë ndikim të dëmshëm në mbrojtjen e refugjatëve"

Ligji për Ruandën, OKB thirrje Britanisë së Madhe: Rimendojeni!