MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Mendoj se kam probleme me mykun e gojës. Çfarë duhet të bëj?

12.05.2020 - 13:14

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti:  Mendoj se kam probleme me mykun e gojës. Çfarë duhet të bëj?

Mjeku:  Myku i gojës është një infeksion i shkaktuar nga përhapja e kërpudhave Candida albicans në mukozën e gojës. Mund të ndodhë në çdo moshë, por më të prekurit kryesisht janë zakonisht fëmijët dhe të moshuarit. Për fat të mirë, është e mundur ta luftoni atë me mënyra natyrale. Edhe pse këto alternativa nuk zëvendësojnë ilaçet antifungale, janë një ndihmë e vlefshme për të qetësuar simptomat e këtij infeksioni.

Sodë buke
Ky përbërës përmban veti dezinfektuese dhe antimykotike që ndihmojnë në neutralizimin e kërpudhës Candida albicans. Shkrini gjysmë luge sodë buke në një gotë me ujë të ngrohtë. Përdoreni këtë lëng për të bërë gargarë për 2 minuta. Në fund pështyjeni lëngun dhe përsëriteni këtë procedurë dy herë në ditë derisa të përmirësohen. Kos natyralë për të trajtuar mykun e gojës. Një nga medikamentet më të mira për mykun e gojës është kosi natyral i pasur me probiotikë. Kjo kulturë bakteresh të mira vepron pozitivisht duke risjellë ekuilibrin e baktereve të shëndetshme në gojë. Gjatë simptomave të para të mykut të gojës, konsumoni dy porcione kos natyral në ditë. Sigurohuni gjithashtu të jetë pa sheqerna sepse këto të fundit ‘ushqejnë’ mykun.

Lëngu i limonit ka efekt antiseptik dhe antimykotik mes përbërësve të tij. Përzieni lëngun e limonit me ujë të ngrohtë dhe bëni shpëlarje 3 herë në ditë. Përgatisni një çaj me lëng limoni dhe konsumojeni mundësisht me stomak bosh.

Shafrani i Indisë nuk rresht së na habituri me vetitë e tij dhe sipas një studimi, kurkumina ka një efekt antimykotik kundra llojeve të ndryshme të kandidat. Si fillim, ngrohni pak ujë. Kur të fillojë të ziejë, shtoni gjysmë lugë kafeje kurkuma (shafran Indie). Mund të shtoni edhe pak piper të zi nëse keni dëshirë.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.