MENU
klinika

RT/ Masa për zinxhirët e furnizimit global

Indeksi i tregtisë së mallrave të OBT-së ‘ndezet i kuq’

21.05.2020 - 12:34

Tregtia globale ka të ngjarë të “bjerë në mënyrë të ndjeshme” në gjashtë muajt e parë të këtij viti pasi indeksi kryesor i tregtisë shënoi rënie rekord, njoftoi Organizata Botërore e Tregtisë (OBT).

Barometri i Tregtisë së Mallrave të WTO, i cili ofron informacione në kohë reale për trajektoren e tregtisë botërore, ra në 87.6 nga 95.5 në shkurt, duke parashikuar një rënie të madhe të flukseve globale të mallrave. Ndërsa çdo lexim nën vlerën fillestare prej 100 tregon rritje më të ulët të trendit, niveli aktual është më i ulëti në rekord.

“Leximi aktual kap fazat fillestare të shpërthimit të Covid-19 dhe nuk tregon asnjë shenjë të rënies së tregtisë që përfundon ende,” tha organi me bazë në Gjenevë të Mërkurën.

Kjo është në përputhje me parashikimin e tregtisë së OBT-së të paraqitur muajin e kaluar. Sipas raportit, rënia e tregtisë së mallrave globale pritet të sillet midis 13 përqind dhe 32 përqind në vitin 2020, në varësi të sa zgjat pandemia dhe përgjigjet e vendeve për krizën.

Të gjithë sektorët e përfshirë në treguesin e tregtisë pësuan një rënie të madhe. Sektori i automobilave u godit më shumë për shkak të kolapsit të prodhimit të makinave dhe shitjeve në ekonomitë e mëdha. Ndërsa urdhërat për eksport, transporti i kontejnerëve si dhe transporti ajror ishin gjithashtu ndjeshëm në rënie, disa sfera treguan shenja të stabilitetit. Kjo vlen për përbërësit elektronikë dhe lëndët e para bujqësore.

Tregtia tashmë ishte ngadalësuar edhe para se koronavirusi të fillonte të bënte kërdi në të gjithë globin ndërsa vëllimi i tregtisë së mallrave botërore ra për herë të parë në dhjetë vjet në vitin 2019, sipas të dhënave të OBT.

Rënia erdhi ndërsa dy nga ekonomitë më të mëdha në botë, SH.B.A. dhe Kina, u përfshinë në një grindje të jashtëzakonshme tregtare. Përkundër dy vendeve që nënshkruan pjesën e parë të marrëveshjes së parashikuar për një kohë të gjatë në janar, tensionet kanë filluar të përshkallëzohen përsëri kohët e fundit ndërsa Uashingtoni përpiqet të vërë fajin ndaj Kinës për shpërthimin e koronavirusit.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN