MENU
klinika

Atentat antisovjetik në Shqipëri

“L’Aurore”, 1951: 17 të vdekur, 40 ekzekutime, 1.000 arrestime

14.06.2020 - 12:34

        “L’Aurore” ka botuar, të hënën e 19 marsit 1951, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me atentatin anti-sovjetik asokohe në Tiranë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Atentat antisovjetik në Shqipëri

“17 të vdekur, 40 ekzekutime, 1.000 arrestime


Mësojmë nga Roma, se në Shqipëri është shpallur gjendja e jashtëzakonshme, pas një atentati të fundit në Tiranë, në të cilin u vranë 17 persona.

Një bombë me sahat shpërtheu nën një estradë të ndërtuar për një paradë ushtarake, në të cilën do të uleshin disa personalitete sovjetike dhe shqiptare.

Pas këtij atentati, 40 persona u arrestuan dhe u ekzekutuan. 1.000 të tjerë u burgosën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rrëfimi i korrierit: Im atë dyshonte...

A e vrau Qemal Stafën diktatori Enver Hoxha?!