MENU
klinika

Hulumtimi/ “si filloi koronavirusi”!

OBSH dërgon një ekip ekspertësh në Kinë

30.06.2020 - 10:26

Organizata Botërore e Shëndetit po dërgon një ekip në Kinë për të kuptuar më mirë sesi filloi koronavirusi i ri, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus gjatë një konferencë të hënën. Ne do të dërgojmë një ekip javën tjetër në Kinë për t’u përgatitur për këtë,” tha ai.

Tedros tha se ai shpreson se vizita do të çojë në “të kuptuarit se si filloi virusi dhe çfarë mund të bëjmë për të ardhmen për t’u përgatitur”. Tedros tha se ekipi do të niset për në Kinë javën e ardhshme.

Pandemia e koronavirusit nuk është aspak drejt fundit, sipas drejtorit të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Megjithëse shumë vende kanë bërë një përparim global, pandemia në të vërtetë po shpejton. Ne jemi të gjithë në këtë bashkë dhe kështu duhet të vazhdojmë,” tha Tedros. “Tashmë kemi humbur kaq shumë, por nuk mund të humbim shpresën.”

Tedros tha gjithashtu se e marta shënon gjashtë muaj pasi OBSH mori së pari raportet e rasteve të pneumonisë në Kinë nga një shkak i panjohur – i cili më vonë do të identifikohej si i shkaktuar nga infeksioni i koronavirusit të ri.

“Përvjetori i gjashtë muajve të shpërthimit përkon me arritjen e 10 milion rasteve dhe 500,000 vdekjeve,” tha Tedros të hënën.

“Ky është një moment për të gjithë ne që të reflektojmë në përparimin që kemi bërë dhe mësimet që kemi mësuar dhe të rekomandojmë veten për të bërë gjithçka që mundemi për të shpëtuar jetë,” tha Tedros. “Gjashtë muaj më parë, askush nga ne nuk mund ta imagjinonte sesi bota jonë dhe jeta jonë, do të përmbysej nga ky virus i ri.”(CNN)